logo yeni

KAMU HASTANELERİ KURUMUNDA PERSONEL İŞE NASIL ALINDI?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, hastanelerde görev yapmak üzere 1773 uzman ve 447 büro görevlisi alınacağını duyurmuş ve bu personelin  %70'ini kamu kurum ve kuruluşlarındaki memurlar arasından işe almıştı. Ancak, işe alınanların nasıl seçildiği konusunda çeşitli iddialar ortaya atılmıştı.

Bu iddialar soru önergesine konu edilerek Meclis gündemine taşındı ve konu ilişkin olarak Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU’na sorular yöneltildi.

Giresun Milletvekili Selahattin KARAAHMETOĞLU tarafından verilen soru önergesinde şöyle denildi:

“Kamu Hastaneleri Kurumu’nun bağlı kurum ve kuruluşlarında görev yapacak 1773 uzman kadrosunun büyük bir kısmına atama yapıldığı belirtilmektedir. Genel Sekreterler ile sözleşme imzalayacak uzmanlar, 2 ¡Ie 4 yıl süre görev yapacak, bunun yanında memuriyete ilişkin haklarını kaybetmeyerek diğer memur kadrolarına göre daha yüksek ücret ve ek ödemelerle çalışacaktır. Bu personelin, kamuda çalışan memurlardan karşılanacağı, ayrıca 4 yıllık fakülte mezunu ve 3 yıllık kamu ya da özel sektör iş tecrübesine sahip olacakları belirtilmiştir.”

Sağlık Bakanı’nın cevaplandırması istenilen sorular:

"1-Uzman olarak sözleşme imzalamak üzere başvuru yapabilen kamu personeli sayısı kaçtır? Bu şartlara uygun Bakanlık Personeli sayısı ne kadardır? Bu hususta tüm çalışanların haberdar olması sağlanmış ve tümüne başvuru imkanı, yeterli süre tanınmış mıdır?

2-1773 kadronun kaçına atama yapılmıştır? Boş bulunan kadrolara ne zaman atama yapılacaktır?

3-Sözleşme imzalanacak personelin seçiminde hangi kriterler esas alınmıştır? Fakülte mezunu olma ve 3 yıllık ¡ş deneyimi şartları dışında, objektif bir değerlendirmeyi sağlayacak, keyfi ve torpilli atamaya mahal vermeyecek hangi kriterlere dikkat edilmiştir? Atamaların siyasi torpille yapılmasına neden olmayacak, kamu personelinin siyasi ayrımcılığa maruz kalmayacağı bir sınav ile atamaların yapılması sağlanamaz mıydı?

4-Uzman kadrosu için uygun görülen ve sözleşme imzalamış personelin kaçı sendika üyesidir? Üye oldukları sendikalar hangileridir? Ataması yapılmadan önce Memur-Sen üyesi olan, uzman adayı kaç kişi mülakatlara katılmış, kaçı bu göreve uygun bulunmuştur?"

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.