logo yeni

ADAY MEMURUN BAŞKA KURUMLARA NAKLİ MÜMKÜN OLABİLİR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Aday olarak atanmış Devlet memurlarının adaylık süresi içerinde başka kurumlara naklen atanabilmesini yasaklayan düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istendi.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun “Adaylığa kabul edilme” başlıklı 54 üncü maddesinin ikinci fıkrasındaki “Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.” şeklindeki ifadenin “ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.” kısmının Anayasaya aykırı olduğunu düşünen Zonguldak İdare Mahkemesi, bu düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Açılan bir davada, bu düzenlemenin Anayasaya aykırı olduğu iddiasını yerinde gören Zonguldak İdare Mahkemesi konuyu Anayasa Mahkemesine taşıdı. Mahkeme, aday memurların adaylık süresi içerisinde başka kurumlara naklini engelleyen “ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz.” biçimindeki ibarenin Anayasaya aykırı olduğunun değerlendirildiğini belirterek, iptaline karar verilmesi için Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu 

Anayasa Mahkemesi, 20 Mart 2013 tarihinde yapacağı toplantıda, Zonguldak İdare Mahkemesinin talebini ilk incelemeye tabi tutacak. İlk inceleme sonucunda, esasa geçilmesine  karar verilmesi halinde, ileri bir tarihte dosya Esastan karara bağlanacak. Söz konusu düzenlemenin Anayasaya aykırı bulunarak iptal edilmesi halinde ise, aday memurların adaylıkları bitmeden başka kurumlara naklen atanmaları  mümkün olabilecek.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.