logo yeni

6500 ORMAN MUHAFAZA MEMURUNUN DERDİNE ÇARE ARANIYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Orman Genel Müdürlüğü taşra teşkilatında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak görev yapan orman muhafaza memurlarının atama ve yer değiştirme işlemlerine ilişkin usul ve esasları düzenleyen Yönetmeliğin, Orman Muhafaza Memurları ve aileleri üzerinde yarattığı tedirginliğe çare aranıyor.

Konuyu Mecliste soru önergesine konu eden CHP Bolu Milletvekili Tanju ÖZCAN, Orman Muhafaza Memurlarının atama ve yer değiştirmelerine ilişkin Yönetmeliğin 17.08.2012 tarih ve 28387 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ve bu Yönetmelik ile, Türkiye genelinde görev yapan yaklaşık 6500 Orman Muhafaza Memurunun yer değiştirme suretiyle atanmasının(rotasyon) gündeme geldiğini belirterek; “Bu yönetmelikle, yıllardır yaşadıkları tüm olumsuz çalışma koşulları ve yetersiz özlük haklarına rağmen görevlerini layıkıyla yapan Orman Muhafaza Memurları ve aileleri tedirgin ve mağdur olmaktadır.” dedi.

Milletvekili ÖZCAN, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere, konuya ilişkin şu soruları yöneltti:

1- Bu yönetmelik ile umulan kamu yararı nedir?

2- Bu uygulamadan Türkiye genelinde kaç personel doğrudan etkilenmektedir?

3- Bu uygulamanın amacı dikiliden yapılan satışları artırmak ve bu yolla müteahhitlerin denetimini azaltmak mıdır?

4- Uygulama sonucunda çok sayıda personelin emekli olması halinde, boşalan kadrolara yeni atamalar yapılması düşünülmekte midir?

5- Yönetmeliğin iptali için açılan dava var mıdır? Var ise, Bakanlığınız tarafından bu davanın neticesi neden beklenmemektedir?

6- Bakanlığınız teşkilatında görev yapan ve bu yönetmelik sebebiyle mağdur olacak personelin ve ailelerinin durumu vicdanınızı ne ölçüde sızlatmaktadır?"

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.