logo yeni

İL İÇİ ÖĞRETMEN ATAMASINA SINIRLAR GETİREN DÜZENLEME DURDURULDU

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Öğretmenlerin 2012 yılı il içi yer değiştirmeleri yapılırken, yayınlanan Kılavuzda; öğretmenlerin il içinde tercih edecekleri eğitim kurumları itibariyle sıralamalarının 1 defa yapılacağı ve en fazla 5 (beş) eğitim kurumunu tercih edebilecekleri yönünde düzenlemeler de yer almıştı.

2012 Yılı Öğretmenlerin İl İçi Yer Değiştirme Kılavuzunda yer alan bazı düzenlemelerin iptali ve yürütülmesinin durdurulması için Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası tarafından açılan davada, Danıştay 2. Dairesi E:2012/8404 sayılı Kararı ile bazı hükümlerin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi.

Danıştay 2. Dairesi Başkanlığı;

-Öğretmenlerin il içinde tercih edecekleri eğitim kurumları itibariyle sıralamalarının 1 defa yapılmasına ilişkin düzenlemenin yürütülmesini durdurdu.

Bu Kararı verirken; Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 34/1. maddesinde yer alan,  il içinde yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamalarının tercih ettikleri eğitim kurumları itibariyle yapılan sıraya bağlı olarak haziran ve ağustos aylarında birer kez yapılacağı yönündeki kurala rağmen, 2012 Yılı Öğretmenlerin İl İçi Yer Değiştirme Kılavuzu’nda il içi sıraların 1-2 Ağustos 2012 tarihinde bir kez çalıştırılarak atamaların yapılmasının öngörülmüş olmasını üst hukuk normlarına aykırı buldu.

-Öğretmenlerin il içerisinde en fazla 5 (beş) eğitim kurumunu tercih edebileceklerine ilişkin düzenlemenin yürütülmesini durdurdu.

Bu Kararı verirken; Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 25/5. maddesinde yer alan, isteğe ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme isteğinde bulunacak öğretmenlerin atanmak istedikleri yerlerden en fazla 25 eğitim kurumunu tercih edebilecekleri yönündeki kurala rağmen, il içi yer değişikliği talebinde bulunan öğretmenlerin en fazla 5 (beş) eğitim kurumunu tercih edebileceklerinin öngörülmüş olmasını üst hukuk normlarına aykırı buldu.

Söz konusu Karar:

dan1

dan2

dan3

dan4

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.