logo yeni

“ARAŞTIRMACI”LARIN ATANMA SEBEBİ YANDAŞLARA KADRO AÇMAK MI?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Sağlık Bakanlığının teşkilat kanununun yeniden düzenlenmesi sonucunda yaklaşık 2000 personelin görevlerinden alınarak, istekleri dışında “araştırmacı” kadrolarına atanmasının yarattığı mağduriyetler ile görevden alınan personelin yerine atananların nitelikleri ve siyasi yakınlıkları konusu Meclis gündemine taşındı.

Konuya ilişkin soru önergesi veren CHP Manisa Milletvekili Özgür ÖZEL, “663 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kararnameden önce görev yapan baştabip, baştabip yardımcısı, hastane müdürü, hastane müdür yardımcısı ve başhemşire kadrolarında bulunanların görevlerine son verilmiştir. Ayrıca yine söz konusu Kararnameye göre, Türkiye genelinde 2000 civarında hastane müdürü ve müdür yardımcısının görevlerine son verilerek, bu kişiler 'araştırmacı' kadrolarına geçirilmiştir. Eski Sağlık Bakam Recep Akdağ sistem değişmeden önce, kimseyi mağdur etmeyeceklerini, önce mevcut idarecilerle sözleşme yapıp, performanslarına göre bir sonraki sözleşmenin baz alınacağını açıklamışken, bu kişilerin görev tanımları bile yapılmadan hastane kadrolarından alınıp İl ve İlçe Sağlık Müdürlükleri kadrolarına atanması, bu personelin statü kaybı dışında ek ödemelerinin düşürülmesi gibi ciddi sorunlara sebebiyet vermiştir. Ayrıca yapılan bu yanlış uygulama nedeniyle, kamu kaynakları ile bugüne kadar kendi alanında deneyim ve bilgi kazanmış insan kaynağı gücü bir anda etkisiz hale getirilmiştir.

Geçtiğimiz günlerde de basında; kamu hastaneleri müdür ve müdür yardımcılıklarına hükümet partisi yöneticilerine yakınlığı ile bilinen kişilerin atandığı iddiaları yer almış ve adil bir kamu yönetimi için olmazsa olmazlardan liyakat ilkesinin hiçe sayılarak yapılan bu atamaların bir örneğinin Manisa’da yaşandığı gözler önüne serilmiştir. Bu iddiaya göre, AKP İl Yöneticisi ve futbol antrenörü Selman Alkış Kırkağaç Devlet Hastanesi Müdür Yardımcılığına, AKP İl Yöneticisi Abdullah Polat’ın kardeşi, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Müdürlüğüne, AKP İl Yöneticisi Osman Sönmez’in kendi fırınında birlikte çalıştığı eşi, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde Müdür Yardımcılığına, kırtasiye dükkânı işleten AKP Belediye Meclis Üyesi Ahmet Buruş, Manisa Devlet Hastanesinde Müdür Yardımcılığına, AKP İl Yöneticisi Sait Başbelen’in birlikte kahvehane işlettiği oğlu Manisa Devlet Hastanesinde Müdür Yardımcılığına, AKP Merkez İlçe Yöneticisi Bahadır Say’ın öğretmenlik ataması bekleyen kardeşi Manisa Devlet Hastanesinde Müdürlüğe getirilmiştir.” diyerek, Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından aşağıdaki sorulara cevap verilmesini istedi.

1. 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameden önce, uzun yıllardır sağlık yöneticisi olarak çalışan baştabip, baştabip yardımcısı, hastane müdürü, hastane müdür yardımcısı ve başhemşirelerin görevlerine son verilmesinin gerekçesi nedir?

2. Bu personelin görevine son verilirken ve yerlerine yeni kişiler istihdam edilirken kamu yararı ilkesi gözetilmiş midir?

3. Pek çoğu yıllardır hastane idareciliği konusunda eğitim almış, seminerlere katılmış, Sağlık Bakanlığından teşekkür/takdir belgeleri almış, en önemlisi de deneyim kazanmış bu personelin araştırmacı olarak atanması yerine, deneyimleri ve başarıları dikkate alınarak, müdür ya da müdür yardımcısı olarak istihdam edilmeleri neden düşünülmemiştir?

4. Bu personelin yerine atanan yeni hastane müdürü ya da müdür yardımcılarının atanmalarındaki kriter nedir? 2012 yılı ilk altı ayına ait Bakanlığınız Sağlık Tesisi Verimliliği Değerlendirmesinde “B” ve üzeri puan alan kaç hastane müdürü vardır, bunlardan kaçıyla tekrar sözleşme imzalanmıştır?

5. “Araştırmacı” pozisyonunun görev tanımı nedir? Yıllardır sağlık yöneticisi olarak çalışan personelin “araştırmacı” olarak görevlendirilmesinin nedeni nedir?

6. 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameden sonra baştabip, baştabip yardımcısı, hastane müdürü, hastane müdür yardımcısı ve başhemşire olarak istihdam edilen personel sayısı nedir?

7. Yukarıda bahsi geçen kişilerin AKP yöneticilerine yakınlıkları dışında, şu anda bulundukları görevi yerine getirecek bilgi, deneyim ve özellikleri nelerdir?

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.