logo yeni

EMNİYET MENSUPLARININ İKİNCİ ŞARK GÖREVİNİ DURDURACAK TEKLİF

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Kamuoyunda ikinci şark hizmeti olarak bilinen ve yaklaşık 242 bin emniyet çalışanının ve ailelerinin hayatını etkileyecek olan uygulamanın hayata geçirilmemesi için, Meclis Başkanlığına Kanun Teklifi verildi.

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal KAPLAN imzasını taşıyan Kanun Teklifi, Emniyet Hizmetleri Sınıfında bulunan personelin, zorunlu hizmet bölgesi olarak belirlenen yerlere kendi istekleri dışında bir defadan fazla atanması uygulamasının kaldırılmasını öngörüyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından, Emniyet Teşkilatı Kanununa istinaden 242 bin polisi ilgilendiren ikinci şark hizmeti uygulaması için 81 ilin valisine genelge gönderildiği ve bu genelgenin, emniyet mensuplarının ve ailelerinin hayatını olumsuz etkileyeceğinin de vurgulandığı Kanun Teklifi gerekçesinde, şu ifadelerde yer aldı:

“İçişleri Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu’da ortaya çıkan tecrübeli personel açığını bu yöntemle kapatmayı planlıyor. Tüm polisleri kapsayacak yeni uygulama bu yılki genel atamalarda hayata geçirilecek. Bu genelge ile daha önce bir kez şark görevini yapan ve batı illerinde 15 yılını dolduran polisler 2. bölge illerine tayin edilecek.

Bu yeni atama sistemiyle beraber 15-20 yıldır aynı yerde görev yapan, zorunlu şark görevlerini yerine getiren, emekliliklerine az bir süre kalmış belli bir yaşın üstünde olan bütün düzen ve hayatlarını kurmuş olan emniyet çalışanlarının hayatları alt üst olacaktır. Bu yeni atama sistemi sadece emniyet çalışanının değil, daha çok personelin ailesinin hayatını etkileyecektir. Bunun emniyet çalışanının üzerinde yaratacağı sosyo-psikolojik durum ailesinin de içinde olacağı bir çok soruna zemin hazırlayacaktır.

Ailenin ve kendisinin bütün düzeni bozulacak olan personel, yeni görev yerinde gerekli verimi gösteremeyeceği gibi ailesi de bölgeye ve yeni yaşam koşullarına uyum sağlama konusunda sorunlar yaşayacaktır.

Emniyet teşkilatında yaşanacak bu ikinci şark görevlendirmesi hem personelde hem de ailelerinde sosyolojik-psikolojik ve ekonomik sıkıntılar başta olmak üzere bir çok sorunu beraberinde getirecektir.”

Söz konusu Kanun Teklifi metni:

EMNİYET TEŞKİLATI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 4/6/1937 tarihli ve 3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 32- Emniyet Hizmetleri Sınıfında bulunan personel yönetmelikte zorunlu hizmet bölgesi olarak belirlenen yerlere kendi istekleri dışında bir defadan fazla atanamazlar.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.