logo yeni

MEB’İN YENİ YÖNETMELİĞİ İLK GÜNDEN TARTIŞMA YARATTI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumu yöneticiliklerine atanacak kişilerin, üç aday arasından ilgili Vali tarafından belirlenmesi uygulamasını da içeren ve dün yayımlanarak yürürlüğe giren “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları ve Yöneticileri Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği”nin iptali için dava açılıyor.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumları yöneticiliklerini ikinci görev olarak yürüteceklerin seçimine, atanmasına ve yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla hazırlanan Yönetmelik, yürürlüğe girmesiyle birlikte tartışmaları da beraberinde getirdi.

Konuya ilişkin bir değerlendirme yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail KONCUK, Yönetmeliğin iptali için en kısa sürede dava açacaklarını söyledi. KONCUK’un açıklamasında şu hususlar da yer aldı:

“Atamalarda sözlü sınav ve puan üstünlüğü”

“Bu yönetmelik, baştan sona sorunludur ve eğitimde yaşanacak büyük bir kargaşanın habercisidir. Yönetmelikteki en tehlikeli nokta; yönetici adaylarına getirilen sözlü sınav ve puan üstünlüğüne göre ilk üç adayın Valilere sunulması, yöneticilerin Valiler tarafından belirlenecek olmasıdır.

Yönetici adayları yazılı sınavın yanı sıra sözlü sınava girecek ve değerlendirme aşamasında sözlü sınav yüzde 30 oranda etki edecektir. Sözlü sınavın objektif değerlendirmeler içermeyeceği çok açıktır. Siyasi ve ideolojik saiklerle hareket edilecek, torpil yönetici atamalarının her zerresinde kendisini hissettirecek, liyakat ilkeleri tamamen göz ardı edilecektir.”

“Valilikler adeta siyasi partilerin il başkanlıklarına dönüşecek”

“Mülki idare amirlerine inisiyatif verilmesi de tam bir fiyaskodur. Bundan böyle eğitimde yeni bir devir başlayacaktır. Yönetici atamalarında; Valilere ricacı olunacak, araya adam konulacak, belli bir görüş mensupları açıkça kayırılacaktır. Valilikler adeta siyasi partilerin il başkanlıklarına dönüşecektir. Siyasi erk’in Valiler üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, aslında yönetici olacak kişileri Valiler değil, siyasi partilerin yöneticileri ya da il başkanları seçecektir.”

“Valilerin siyasi erkin güdümünde hareket ettiği göz önüne alındığında, asıl amacın işinin ehli yöneticileri atamak değil, torpilli yöneticileri iş başına getirmek olduğu görülecektir. Bu Yönetmeliğe göre yapılacak yönetici atamalarının büyük çoğunluğu şaibeli olacaktır.”

“Atama takvimi yok”

 “Yönetmelikte eksik olan birçok husus vardır. Eski yönetmelikte atamaların sınava dayalı olarak Ocak-Şubat aylarında yapılması gerektiği belirtilmekteydi. Ancak, yeni yönetmelikte, atamaların hangi aylarda, hangi sıklıkla yapılacağı belirtilmemiştir. Atama takvimi olmadığı için her il farklı uygulamalar yapabilecek, Valilikler boş kontenjanları ilan etmeyebilecek, uygulama birliği sağlanmamış olacaktır.”

“Değerlendirme komisyonunda sendika temsilcileri yok”

“Eski Yönetici Atama Yönetmeliği’nde, il değerlendirme komisyonlarında o ilde en çok üye kaydetmiş sendikanın temsilcisi bulunmaktaydı. Ancak, yeni yönetmelikte, değerlendirme komisyonunda sendika temsilcilerine yer verilmemiştir. … Bu durum, Milli Eğitim Bakanlığı’nın şeffaflıktan uzak olduğunu, yönetici atamalarını kapalı kapılar ardında yapmak istediğini açıkça ortaya koymaktadır.”

“Önceden sınav kazanmış yöneticilerin hakları gasp edildi”

“Eski yönetmeliğe göre sınav kazanmış olan yönetici adaylarına yeni yönetmelikle, yeni şartlar getirilmesi hak gaspıdır.”

Yayımlanan Yönetmelik ile ilgili haberimiz için tıklayınız...

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.