logo yeni

SAĞLIK BAKANLIĞININ ALACAĞI UZMAN VE BÜRO GÖREVLİLERİNE NE OLDU?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Sağlık Bakanlığına bağlı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığının “uzman” ve “büro görevlisi” pozisyonlarına memurlar atamalara ilişkin duyurunun göstermelik olduğu iddiaları Meclis gündemine taşındı.

CHP İstanbul Milletvekili M. Sezgin TANRIKULU, “Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu, 22 Şubat’ta yayınladığı duyuru ile toplam 1.773 uzman ve 437 büro görevlisi kontenjanını Genel Sekreterlikler arasında paylaştırmış ve Genel Sekreterliklere memurlar arasından, bu kontenjanların yüzde 70’ine kadar, sözleşmeli personel çalıştırma imkanı tanımıştır. Hem mevcut kadroların korunup aylıksız izinli çalışılacak olması hem de yüksek maaşlardan dolayı neredeyse tüm memurlar bu kadrolara talip olmuştur. Fakat bu personelin seçimine yönelik olarak, herhangi bir kıstas getirilmemiş ve maaşları 3700 lira ile 4500 lira arasında olan bu kadroların neredeyse tamamı ilanın yayımlanmasından üç dört gün sonra doldurulmuştur.” iddialarından hareketle verdiği soru önergesinde, Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından şu soruların yazılı olarak cevaplandırılması istendi:

1. 27 Şubat 2013 tarihi itibariyle hangi Genel Sekreterliğe kaç uzman personel ve büro personeli görevlendirmiştir?

2. Uzman ve büro personeli olarak görevlendirilenlerin seçiminde hangi kriterler göz önünde bulundurulmuştur?

3. Uzman ve büro personeli olarak görevlendirilen kişilerin kadrolarının bulunduğu kurumlara, bu kurumlardaki unvanlarına ve mezun oldukları bölümlere göre dağılımı ne şekildedir?

4. Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’nda çalışacak uzman ve büro personeli çok önceden, gizli kapılar ardında belirlenmiş olduğuna göre bu ilan göstermelik olarak mı verilmiştir?

5. Bu görevlendirmelerde daha şeffaf ve liyakate dayalı bir yol izlenmesi mümkün değil miydi?

6. Bu ülkenin yüz binlerce evladı gece gündüz KPSS’ye çalışıp, bir ekmek kapısı bulma derdine düşmüş iken gerçekleştirmiş olduğunuz bu icraattan memnun musunuz? Bu “oldu-bitti”ye neden izin verdiniz? 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.