logo yeni

GİB MEMURLARI DA GELİR UZMANI OLMAK İSTİYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Gelir İdaresi Başkanlığında çalışan memurlar, Gelir Uzmanlarıyla aynı işleri yaptıklarını, görev ve sorumluluklarının aynı olduğunu ancak ücretlerinin farklı olduğunu belirterek, kendilerinin de Gelir Uzmanı olabilmesi için sınav açılmasını istiyorlar.

Gelir Uzmanı ile aynı işi yaptıklarını, görev ve sorumluluklarının aynı olduğunu iddia eden Gelir İdaresi Başkanlığı memurları (Memur, V.H.K.İ, İcra Memuru, Veznedar, Tahsildar),   aralarında ne görev, ne yetki ne de sorumluluk anlamından en ufak bir fark bulunmamasına rağmen aynı kadro derecesinde aylık ücretleri arasında 765,61.-TL fark olduğunu ileri sürüyorlar.

Gelir İdaresi Başkanlığı memurlarının iddia ettikleri diğer hususlardan bazıları ise şöyle:

-“Aynı işyerinde çalışan personel arasındaki bu ücret farkının çalışma barışının bozulmasına ve Memurların moral motivasyonlarını kaybetmelerine neden olmaktadır.”

-“Aynı masalarda aynı işleri aynı yetki ve sorumlulukla yerine getiren Memur ile Gelir Uzmanı arasındaki bu ücret adaletsizliğinin giderilmesini istemek en doğal hakkımız.”

-“16.05.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5345 sayılı Gelir İdaresi Başkanlığı Teşkilat Kanununun Geçici 3. Maddesi ile 5 yıllık süre içerisinde kurum içindeki 4 yıllık fakülte bitiren memurlardan; değişik zamanlarda 5 kez açılan özel bir sınavla, kurum içinden 12000 Memur arkadaşımız Gelir Uzmanı olarak atandılar. En son, basına yansıyan şekli ile T.B.M.M’ deki 40 kadar Gelir İdaresi kökenli sekreterin lobileriyle 6111 sayılı torba yasaya eklenen Geçici 9. madde ile 18.02.2012 tarihinde 3000 adet kadro için kurum içinden Özel Gelir Uzmanlığı sınavı açılarak, 2500 Memur arkadaşımız daha Gelir Uzmanı olarak atandılar. Ancak, Özel Gelir Uzmanlığı Sınavı açılması konusunda YENİ BİR YASAL DÜZENLEME YAPILMAZ İSE Şubat/2012 tarihinde yapılan sınav SON GELİR UZMANLIĞI SINAVI olacaktır. Bu da Gelir İdaresi Başkanlığındaki ücret adaletsizliğini daha da derinleştirecek (Yüzdelik zamlarla ücret makası daha çok açılacak) ve Memurların görevde yükselme imkanı kalmayacaktır.”

-“2009 yılında Gelir İdaresi Başkanlığına atamaları yapılan KPSS-2008/4 atamalı 400-500 Memur arkadaş, üç yıl çalışma şartını gün veya ay farkıyla kaçırdıkları için Şubat/2012 tarihinde yapılan son özel sınava girememişlerdir. Ancak, söz konusu personelden bazılarının atamaları 18/02/2009 tarihinden önce yapıldığı için, bu arkadaşlar sınava girmiş, kazananlar da Gelir Uzmanı olarak atanmışlardır. Yani aynı KPSS(2008/4) dönemi ile atananların, işe başlatılma tarihleri değişiklik arz ettiğinden bir kısmı özel sınava girebilmiş, bir kısmı ise girememiştir. Bu da ayrı bir haksızlıktır.”

-“Gelir İdaresi Başkanlığında yeni mezunlarla birlikte 2000 adet lisans mezunu Memur bulunmaktadır. Bu rakama özel gelir uzmanlığı sınavı açılması umuduyla yüksek öğretimine devam eden Memur arkadaşlarımızı da dahil edersek, 5000 Gelir Uzman adayı bulunmaktadır. Kurum içerisindeki lisans mezunu Memurlar için açılacak Özel Gelir Uzmanlığı sınavının kalıcı hale getirilmesi, halen % 45 olan uzmanlaşma oranını daha yukarı seviyelere taşıyacaktır. Bu sayede, hem Kurum personeli arasındaki çalışma barışı yeniden tesis edilmiş, hem de Gelir İdaresi daha etkin ve güçlü bir yapıya bürünmüş olacaktır.”

-“5345 sayılı Teşkilat Yasası ile 5, 6111 sayılı Torba Yasayla da 1 kez olmak üzere toplam 6 kez açılan Özel Gelir Uzmanlığı sınavlarına; 3 veya 4 kez girerek Gelir Uzmanı olmuş arkadaşlarımızın da olduğu düşünülürse, hiç sınava girmemiş (Yasal düzenleme yapılmazsa belki de hiç giremeyecek) lisans mezunu Memur arkadaşlara en az 1 sınav hakkı verilmemesinin Anayasamızın eşitlik kurallarına aykırı olduğu tartışma götürmez bir gerçektir."

Gelir İdaresi Başkanlığı emrinde görev yapan memurlar, bu değerlendirmelerde bulunduktan sonra konuya ilişkin çözüm önerilerini de şu şekilde ifade ediyorlar: “Kurum içinden açılan Gelir Uzmanlığı sınavının kalıcı hale getirilmesi ve her yıl sınav açılması için gerekli yasal düzenlemenin yapılması. (Bu sayede lisans mezunu Memurların mağduriyeti giderilmiş, lise ve ön lisans mezunu Memurlarda 4 yıllık fakülte bitirmeye teşvik edilerek, yükselmelerinin önü açılmış olur.)” 

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.