logo yeni

calisanlar2 copy

20000 ZİRAAT MÜHENDİSİ NEDEN MAĞDUR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

07.07.2012 – 08.07.2012 tarihleri arasında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavına 20.000 Ziraat Mühendisi büyük umutla girip büyük hayal kırıklığına uğramıştır. Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TAR-GEL) kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ülkemizdeki tarımsal potansiyeli ve tarımsal sorunları göz önünde bulundurmadan 27-31 Aralık 2012 tarihleri arasında 2012/6 tercih sisteminde 1044 Mühendis ve 1556 Veteriner Hekim (%60'ı) olmak üzere toplamda 2600 kişi için dağılım yaparak tercih kılavuzu yayınlamıştır.

Yayınlanan bu kılavuza, daha önceden 19-28 Kasım 2012 tarihli KPSS-2012/2 alımlarında, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM) başvurup, yüksek puanla yerleşen ve daha önceden atanan Ziraat Mühendisleri de TARGEL projesinde tekrar tercihte bulunarak kısır bir döngü halinde defalarca oradan oraya atanarak birçok kadronun boş kalmasına neden olmuştur. 

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı da bu uygulamada ataması yapılan kişilerin tekrar tercih yapmasını engellemek için bir çözüm bulamadığı gibi boşalan bu kadroları doldurmak için de herhangi bir girişimde bulunmamıştır. Böylece sayıları 20.000'leri bulan Ziraat Mühendisi mağdur olmuştur.

Ziraat Mühendisleri, Ülkemizde, Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı ve kayıtsız yaklaşık 5 milyon civarında çiftçinin varlığı göz önünde bulundurularak uygulanan proje kapsamında alımların yetersiz olduğunu ve atamalardaki usulsüzlük den haklarının yenildiğini düşünmekte. Tarımsal yayın ve geliştirme (TARGEL) projesinin devamı niteliğinde veya Türk tarımına ışık tutacak ve çağ atlatacak yeni projeleriyle hak ettikleri atamaların gerçekleşmesi ve en az 5000 ziraat mühendisinin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına atamasının yapılmasını ve Tarım işletmeleri Genel Müdürlüğünde (TİGEM) boşalan kadroların doldurularak, mağduriyetlerinin giderilmesini talep etmekteler.*

*Okuyucu Gönderisi

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.