logo yeni

İSTİSNAİ KADROLAR MEMURLUĞA GEÇİŞ YOLU OLARAK MI KULLANILDI?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın istisnai kadrolarından "Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri", "Bakanlık Müşaviri" ve "Özel Kalem Müdürü" kadrolarına çok sayıda atama yapıldığı ve bu personelin kısa süre sonra memur kadrolarına naklen atandığı iddiaları Meclis gündemine taşındı.

CHP Milletvekili İstanbul Milletvekili Dr. Sezgin TANRIKULU “AKP hükümetleri döneminde, kamu kurumlarında yaşanan kadrolaşma, uzmanlık ve mesleki deneyimi gerektiren görevlere siyasi atamaların yapılması, hakkaniyetle bağdaşmadığı gibi, kamu yönetiminde verimliliği de düşürmektedir. Müşavir sayısındaki artışa paralel olarak özel kalemdeki personel giderleri kaleminde de ciddi artışlar yaşanmıştı.” diyerek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere soru önergesi verdi.

Milletvekili TANRIKULU şu sorulara cevap verilmesini istedi:

1- 2002-2012 tarihleri arasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı istisnai kadrolara başta özel kalem müdürü olmak üzere Bakanlık müşaviri ve Basın ve halkla ilişkiler müşaviri ataması yapılan kişi sayısı kaçtır?

2 Özel kalem müdürü başta olmak üzere Bakanlık müşaviri ve Basın ve halkla ilişkiler müşavirlerinin aktif olanlarının sayısı kaçtır? İşe gelmeyerek maaş alanların sayısı kaçtır?

3- Özel kalem müdürü başta olmak üzere Bakanlık müşaviri ve Basın ve halkla ilişkiler müşavirlerine makam aracı tahsis edilmiş midir? Tahsis edilmiş ise Bakanlık bütçesine getirdiği yük ne kadardır?

4- Özel kalem müdürü başta olmak üzere Bakanlık müşaviri ve Basın ve halkla ilişkiler müşavirlerine lojman tahsis edilmiş midir?

5- 2002-2012 tarihleri arasında istisnai kadrolara ataması yapılan ve daha sonra başka kurumlara nakil yoluyla atananların sayısı kaçtır? İsimlere nelerdir?

6- 2002-2012 tarihleri arasında görevde alınanların sayısı kaçtır? İdari mahkemelerce görevine dönenlerin sayısı kaçtır?

7-Göreve iade edilmeyen kişilere tazminat ödendi mi? Ödenen kişi sayısı ve toplam tutarı nedir?

8- Ataması yapılanlar arasında bakanların milletvekillerin ve AKP üst düzey yöneticilerinin yakınları var mıdır?

9 Kimlerin yakınları atanmıştır? İsimlere nelerdir?

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.