logo yeni

MEB’İN YÖNETİCİ ATAMA SINAVLARINDAN VAZGEÇME NEDENİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarının yönetim kademelerinde ihtiyaç duyulan atamaların yapılması amacıyla açılacak sınavlara ilişkin yapılan duyurulardan vazgeçilmesinin, Bakanlığın bu atamalarda farklı bir yol izleme düşüncesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumları yöneticiliklerini ikinci görev olarak yürütecek personelin belirlenmesi amacıyla yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticiliklerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik'te, eğitim kurumlarının yönetim kademeleri belirtilerek, bu görevlere atanacakların nasıl belirleneceği, duyurunun nasıl yapılacağı, sınavın şekli ve değerlendirilmesi gibi pek çok husus düzenlenmiştir.

Yönetmelikte, eğitim kurumlarının yönetim kademelerine ihtiyaç duyulan zamanlarda valiliklerce il genelinde her adayın bilgi sahibi olmasını sağlayacak şekilde başvuru tarihinden en az on gün önce duyuru yapılacağı ve duyuruda; atama yapılacak eğitim kurumlarının adlarının, tiplerinin, başvuracaklarda aranacak şartların ve diğer hususların belirtileceği hüküm altına alınmıştır.

MEB işleri dedikodularla şekilleniyor

Bu çerçevede, birçok il geçtiğimiz günlerde eğitim kurumlarının yönetim kademelerine yönetici atamak amacıyla duyuru yaptı. Ancak, duyurudan kısa bir süre sonra “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticiliklerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik”te değişlik yapılacağı bilgisi alındığı gerekçesi ileri sürülere, yapılan duyurulara ilişkin işlemlerin durdurulduğu duyuruldu.

Benzer  bir durum Şube Müdürü görevlendirmelerinde de yaşanmış ve Bakanlığın görevlendirme Genelgesi sadece 11 gün yürürlükte kalabilmişti.

Gelecek nesillerin yetiştirilmesinde en önemli rolün verildiği Bakanlığın, eğitim kurumlarının idaresi konusunda bu kadar kararsız, iletişimsiz, plansız hareket etmesinin endişe uyandırması da kaçınılmazdır.

Hukuk kuralları çerçevesinde yürütülmesi gereken işlerin, “Yönetmelik değişikliği yapılacağı bilgisi” gibi dedikodu tarzı gerekçelere bağlanmasının anlaşılır bir yönü bulunmadığı gibi, böyle bir değişiklik yapılacak olsa dahi, bunun yapılmış olan bir duyurudan vazgeçmeyi gerektirmeyeceği ve değişecek Yönetmeliğin değiştiği andan geçerli hüküm ifade etmesinin daha yerinde olacağı da muhakkaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim kurumlarındaki yönetim kademelerinden; 1. kademe eğitim kurumu müdür yardımcılığına, 2. Kademe eğitim kurumu müdür başyardımcılığına, 3. Kademe C tipi eğitim kurumu müdürlüğüne, 4. Kademe B tipi eğitim kurumu müdürlüğüne ve 5. Kademe: A tipi eğitim kurumu müdürlüğüne atamaları bu şekilde yapıyordu. 

Bakanlık farklı bir yol izleyecek

Eğitim kurumlarının yönetim kademelerine atama yapmak amacıyla sınav açılacağı duyurularının son günlerde yoğunlaşması üzerine, eğitim kurumlarındaki mevcut yöneticilerden Bakanlığa yoğun baskı yapıldığı, öncelikle kendi yer değiştirme taleplerinin karşılanmasını istedikleri; bu talepler üzerine Bakanlıkta önce yer değiştirmelerin yapılması sora da boş kalacak boş kalacak yerler için sınav açılması yönünde düşüncenin oluştuğu; bu yönde çalışmalara başlayan Bakanlığın il müdürlüklerini sınav duyurusu yapmamaları konusunda uyardığı ve bu uyarı üzerine de yapılmış olan duyuruların geri çekildiği iddia ediliyor.

Milli Eğitim Bakanlığının bu konudaki çalışmasını Yönetmelik değişikliğine giderek mi yoksa herhangi bir değişikliğe gitmeden, önce yer değiştirmeleri yapıp ardında sınav duyurularına izin mi vereceği ile Yönetmelik değişikliği yapılacak ise ne tür bir düzenleme getirileceği belirsizliğini korurken, yapılacak çalışmanın genel bir düzenleme olmaması halinde, yer değiştirmelerde tüm taleplerin değerlendirilmemesi ve yeni mağduriyetlerin ortaya çıkması sonucu ile de karşılaşılabilecektir.

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.