logo yeni

calisanlar2 copy

İLLER BANKASI ATAMALARI KOLAYLAŞTIRDI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

İller Bankası AŞ. Genel Müdürlüğü, Müfettiş kadrosu ile Uzman ve Teknik Uzman kadrolarında istihdam edeceği personelin bir kısmında Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı ve Teknik Uzman Yardımcılığı yapma şartı aramayacağı gibi, bazı personelini de KPSS şartı aramadan işe alacak. 

4.1.2013 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan İller Bankası AŞ İnsan Kaynakları Yönetmeliği ile Bankanın istihdam politikası yeniden belirlenirken, bazı kadrolardaki dengeler de sarsıldı. 

29.04.2011 tarihinde Kurumda çalışan personel “uzman” olabilecek 

Yönetmelik, Bankada ihtisas hizmetlerini yerine getirmek üzere istihdam edilecek uzman ve teknik uzman personelin uzman yardımcısı olarak işe başlayacağı ve işe yazılı ve sözlü aşamalardan oluşan giriş sınavları sonucuna göre alınacaklarını; giriş sınavlarına katılacaklarda fakültelerin belli bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olmak şartının aranacağını; uzman ve teknik uzman yardımcılarının üç yıllık yetiştirilme programları sonunda yapılacak yeterlik sınavında başarılı olmaları halinde uzmanlığa atanacaklarını düzenledi. 

Ancak geçici bir madde ile uzman yardımcılığı yapmadan uzmanlığa geçiş imkanı da getirildi. Buna göre, 29 Nisan 2011 tarihinde “Bankada görev yapmakta olan personelden lisans öğrenimlerine devam edenler için dört yıl içinde öğrenimlerini tamamlamaları kaydıyla iki defa uzmanlık ve teknik uzmanlık sınavı açılır. Bu sınavlarda başarılı olanlar uzman veya teknik uzman pozisyonlarına atanırlar” denilerek, o tarihte 4 yıllık fakülte mezunu olmadıkları için lisans mezunu olanların yararlandığı uzmanlığa atanma sınavına giremeyen personele uzmanlığa atanma imkanı getirildi.. Ayrıca belirtilen tarihte Bankada çalışan ve 4 yıllık fakülte mezunu olduğu halde açılan 2 uzmanlık sınavında da başarılı olmayanlara iki defa daha sınav hakkı getirilmiş oldu. 

Öte yandan, 29 Nisan 2011 tarihinden sonra Bankada göreve başlayanların bu haktan yoksun bırakılmasının, personel arasında yarattığı eşit olmayan uygulama nedeniyle, Yönetmeliğin dava konusu edilmesi de söz konusu olabilir. 

Sınavsız Müfettiş alınacak

Yönetmelikte, İller Bankasın müfettiş yardımcılarının yazılı ve sözlü aşamalardan oluşan giriş sınavları sonucuna göre alınacağını; giriş sınavlarına katılacaklarda fakültelerin belli bölümlerinden lisans düzeyinde mezun olmak şartının aranacağını; müfettiş yardımcılarının üç yıllık yetiştirilme programları sonunda yapılacak yeterlik sınavında başarılı olmaları halinde müfettişliğe atanacakları düzenlenmiş, bunun yanış sıra “Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte ve sonrasında Bankada Daire Başkanı, Bölge Müdürü ve daha üst pozisyonlarda asaleten görev yapanlardan, ücretten kesme cezası ve daha üst cezalardan birisi ile cezalandırılmamış olanlar, Başmüfettiş ve Müfettiş pozisyon sayısının yüzde 20’sini geçmemek kaydıyla Müfettiş pozisyonuna atanabilir.” hükmünü getirerek, bir bakıma Teftiş kurulunun yapısının bozulmasının önünü açmıştır.

KPSS şartı olmadan personel alınabilecek

Banka, ilk defa işe girecek personelini Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarına göre istihdam edecek. Ancak, Banka toplam pozisyon sayısının yüzde ikisini geçmemek üzere KPSS şartı olmadan personel alınabilecek. Bu personelde en az dört yıllık fakülte mezunu olma, beş yıl ve daha fazla süreli mesleki deneyime sahip olma gibi şartlar arayacak ve bu personel sadece mülakata tabi tutulacak.

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.