logo yeni

calisanlar2 copy

DERECENİZİN ÜSTÜNDEKİ BİR KADROYA ATANMANIN YARARI NE OLUR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

memurDevlet memurları, eğitim ve hizmet durumları itibariyle ulaşmış oldukları kazanılmış hak aylık seviyelerinin üzerindeki derecelerde bulunan kadrolara da atanabilmektedirler.

Memurların kazanılmış hak aylık derecelerinin üstündeki kadro derecelerine atanmaları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 45 ve 68/B maddeleri kapsamında olmaktadır. Kanunun 45’inci maddesine istinaden üst derecelere yapılan atamaların memura yararı olmazken, 68/B maddesine istinaden üst derecelere yapılan atamalar ise memurun aylık ve emeklilik haklarını etkileyebilmektedir.

Atama yapılan kadronun derecesinin 5-14 derecelerde olması

Memurlar kendi kurumlarının veya başka kurumların 5-14 derecelerdeki kadrolarına, kendi hizmet sınıflarında ve kazanılmış hak aylık derecelerinin en çok 3 derece üstünde olması kaydıyla, 657 sayılı Kanunun 45’inci maddesi kapsamında atanabilmektedirler.

Örneğin, kazanılmış hak aylık seviyesi 8/3 olan lise mezunu bir memur, kendi unvanına veya atanabileceği başka bir unvana ait 7, 6 ve 5 inci dereceli kadroya atanabilirler.

Bu şekilde atananlar;

**Atandıkları kadroda, kazanılmış hak aylık derece/kademesine denk gelen derecenin aylığını (gösterge aylığı) almaya devam eder. (Örnekteki memur aylığını 8/3’den almaya devam eder.)

**Kademe ilerlemesi ve derece yükselmesini, kazanılmış hak aylık seviyesinden yapmaya devam ederler.

**Atandıkları kadronun derecesine hak kazanamazlar. Kazanılmış hak seviyelerinin atanmış oldukları kadro derecesine ulaşmasıyla söz konusu dereceye hak kazanırlar.

**Yapılan atamada kadro unvanlarında herhangi bir değişiklik olmammışsa aylık maaşlarında da herhangi bir değişiklik olmaz.

Atama yapılan kadronun 1-4 derecelerde olması

Memurlar kazanılmış hak aylık derecelerinin üzerinde olan 1-4 derecelerdeki kadrolara (kendi kurumlarında ya da başka kurumlarda atanabilecekleri kadrolara), yükseköğrenim mezunu olmaları ve aranan hizmet süresi şartlarını taşımaları kaydıyla 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi kapsamında atanabilmektedirler. Ancak, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamındaki kadrolara bu usul ile atama yapılamamaktadır.

Örneğin, kazanılmış hak aylık seviyesi 8/3 olan ve atama için gerekli hizmet süresi en az 8 yıl olan lisans mezunu bir memur, kendi unvanın veya atanabileceği başka bir unvana ait 4 ve 3’üncü dereceli kadroya atanabilirler.

Bu şekilde atananlar;

**Atandıkları kadro derecesinin 1’inci kademesinin aylık göstergesinden, atandıkları kadro derecesinin ek göstergesinden ve varsa makam/temsil/görev tazminatı göstergelerinden yararlanırlar.

**Kademe ilerlemesi ve derece yükselmesini, kazanılmış hak aylık seviyesinden yapmaya devam ederler.

**Atandıkları kadronun derecesine hak kazanamazlar. Kazanılmış hak seviyelerinin atanmış oldukları kadro derecesine ulaşmasıyla söz konusu dereceye hak kazanırlar.

**Yapılan atamada kadro unvanlarında herhangi bir değişiklik olmammış olsa bile aylık maaşları artar.

**Atandıkları kadro derecesinde yararlandıkları gösterge, ek gösterge ve varsa makam/temsil/görev tazminatı göstergelerinden, emeklilik hakları bakımından da yararlanırlar.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.