logo yeni

calisanlar2 copy

DERECESİ 8 OLAN MEMUR 4 VE 5 İNCİ DERECE KADROLARA NASIL ATANIR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

personel11Kazanılmış hak aylığı bakımından 8 inci derecede bulunan Devlet memurları, bazı şartların varlığı halinde 4 üncü derecede kadroya atanabilecekleri gibi 5 inci derece kadroya da atanabilirler.

8 inci derece kazanılmış hak aylığı ile Devlet memurunun 4 ve 5 inci dereceli kadrolara atanması mümkün olmakla birlikte, atanacakları dereceye göre hem atanma koşulları ve hem de özlük haklarından yararlanma durumları farklılık göstermektedir.

Atama yapılan kadronun derecesinin 5 olması

Kurumların 5 ve altındaki (5-15) derecelerdeki boş kadrolarına, ilgili memurun kazanılmış hak aylık seviyesinin üç üst derecesinden fazla olmaması şartıyla, kurumların takdiriyle memurların atanması mümkündür.

Örneğin, kazanılmış hak aylığı 8/2 olan bir memur, bulunduğu unvana (veya naklen atanması mümkün olan başka bir unvana) ait 5 inci dereceli boş bir kadroya atanabilir.

Bu şekilde yapılacak atamalarda;

*Memurun eğitim durumuna ve hizmet süresine bakılmazken, atama yapılacak kadro derecesinin, ilgili memurun öğrenim durumu itibariyle yükselebileceği dereceyi aşmamasına dikkat edilir.

*Memurun aylığı, atanmış olduğu 5 inci dereceden ödenmez ve kazanılmış hak aylık seviyesi olan 8/2’den ödenir. Memur, kazanılmış hak aylık seviyesi itibariyle kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi yapmaya devam eder.

*Memur, atandığı 5 inci derece kadro için geçerli olan; ek gösterge, ek ödeme ile zam ve tazminatlardan yararlanamaz.

*Atama yapılan 5 inci derece kadro, ilgili memur için kazanılmış hak olmaz.

Atama yapılan kadronun derecesinin 4 olması

Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri Sınıfına ait kadrolar hariç olmak üzere, diğer hizmet sınıflarının 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli boş kadrolarına, derece yükselmesindeki süre şartı aranmadan, kurumların takdiri ile memurların atanması mümkün olabilmektedir.

Örneğin, kazanılmış hak aylığı 8/2 olan bir memur, bulunduğu unvana (veya naklen atanması mümkün olan başka bir unvana) ait 4 üncü dereceli boş bir kadroya, bazı koşulları taşıyor olması halinde atamaya yetkili makamların takdiri ile atanabilir.

Bu şekilde yapılacak atamalarda;

*Memurun yükseköğrenim mezunu olması gerekir.

*Memurun,  dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğrenim mezunu olması halinde en az 8 yıl, dört yıldan az süreli yükseköğrenim mezunu olması halinde ise en az10 yıl hizmetinin bulunması gerekir.

*Memurun atanacağı kadronun, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı veya Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamında bir kadro olmaması gerekir.

*Memurun aylığı, atanmış olduğu 4 üncü derecenin birinci kademesinden ödenir.

*Memur, 8/2’de olan kazanılmış hak aylığı seviyesi üzerinden kademe ilerlemesi ve derece yükselmesi yapmaya devam eder.

*Memur, atanmış olduğu 4 üncü derece kadro için geçerli olan; ek gösterge, ek ödeme ile zam ve tazminatlardan yararlanır.

*Atama yapılan 5 inci derece kadro, ilgili memur için kazanılmış hak olmaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.