logo yeni

KANUNLA BÜROKRATI GÖREVDEN ALMAK AKP KLASİĞİ OLDU

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

TBMM Genel Kurulu'ndaki son dakika golüne sahne olarak bürokratları görevden alan Sermaye Piyasası Kanunu ile ilgili açıklama yapan MHP Antalya Milletvekili Doç. Dr. Mehmet Günal hükümetin tavrını eleştirdi.

Günal konu ile ilgili açıklamasında:

"SPK Kanunu’nu Destekliyoruz, Ama Son Dakikada Eklenen Maddelere Karşıyız!

Birtakım eleştirilerimiz dikkate alındı, bazıları kaldı ama genel olarak, biz MHP olarak kanunun geneline karşı değiliz.

Eleştirdiğimiz kısım işin kanun yapma tekniğine aykırı kısmıdır. Bir kanun yapma tekniği var, hükûmetin çıkarmış olduğu mevzuat hazırlama yönetmeliği var. Usulünü geçtik, bir kere geçici maddeyle bu hükümler düzenlenmez, bunlar temel hüküm kuran maddeler ve alt düzenlemeler, belli konularda hüküm ihdas ediyoruz, bunun normal madde olarak düzenlenmiş olması lazım! Fakat AKP Hükümeti yine aceleyle ancak son anda madde ekliyor. Bunun için, böyle bir maddenin burada olması yanlıştır. Sayın Bakana da, ilgili arkadaşlarımıza da bu maddeyi çekin, SPK Kanunu hızlıca kanunlaşsın diye söyledik.  Borsayla ilgili ayrı bir kanun çıkaralım dedik ki bunun ayrı bir bölüm olarak orijinal taslakta yer alması gerekirdi, ama olmadı. O zaman geri çekin ayrı tartışalım, bu kanunun arkasından onu çıkaralım dedik ama AKP Hükümeti  ısrarla devam etti.

Borsa Dolaylı Olarak Özelleştiriliyor, İmtiyazlı Hisse Neden Kanunda Yok?

Borsa özelleştiriliyor. Borsa İstanbul diye özel bir şirket kuruluyor, yüzde 49'u devletin oluyor, yüzde 51'i ne olacak? Yarın kime verileceği belli değil, işleticiye de verilebilir, içindekilere de verilebilir, o başka bir şey, ama doğrudan bir özelleştirme yapılıyor ve yüzde 49'u Hazineye kalıyor! Yeni bir şirket kuracaksınız, bunun payları belirlenecek, bunun mülkleri devrolacak ve bunu geçici maddeyle düzenliyoruz!

Sayın Bakan diyor ki: "Efendim, yönetmeliğe koyacağız." Şimdi, onu benim nasıl kabul etmemi bekliyorsunuz? Stratejik kuruluşlarla ilgili altın hisse uygulaması Özelleştirme Kanunu’nda var! Peki, kanuna niye koymuyorsunuz da yönetmelikle “imtiyazlı hisse” diyoruz Sayın Bakanım? Sizin vicdanınıza sığıyorsa bir şey demiyorum. Sonra da muhalefet olarak biz art niyetli oluyoruz. Nasıl art niyetli olmayalım? Birilerinin iyi niyetine göre kanun çıkaramayız ki! Anlamakta zorlanıyorum, daha önce bunun gibi birçok önemli kanunda da yaşadık “Acele çıkaralım.” demek başka bir şeydir ama bunun usulüne uygun çıkarılması başka bir şeydir. Muhalefet buna itiraz ettiği zaman da fazla öyle kızıp alınmaya da gerek yok, usulüne uygun getirmek gerekir. Yine biz muhalefetimizi yaparız, düzeltirseniz düzeltirsiniz, düzeltmezseniz yine eleştirimizi yaparız, parmak çoğunluğunuzla geçirirsiniz ama usulüne uygun yapmış olmazsınız.

Kanunla Bürokratları Görevden Almak AKP Klasiği Oldu!

Geçici madde 7’nin mevcut hâli: "Bu Kanunun yayımı tarihinde görev yapmakta olan Kurul Başkan ve üyelerinin üyelikleri, atandıkları mevzuata göre kalan görev sürelerinin sonuna kadar devam eder." diyor. Sizin getirdiğiniz tasarıdaki durum bu! Neymiş? Görev süresi bitinceye kadar devam edermiş. Şimdi ne getiriyorsun? "Kanunun yayınlandığı tarihten itibaren sona erer." diyorsun. Mevcut durum zaten belli. Sadece SPK değil ki BDDK'da da var, TMSF'de de var. Bu, maalesef AKP Hükûmetinin ilk uygulaması değil, AKP klasiği hâline geldi! TMSF'de, BDDK'da bir kısalttınız bir uzattınız, olmadı, "Vallahi biz bunları görevden alamıyoruz, bir daha kısaltalım." dediniz.

Dolayısıyla AKP Hükümeti kendi atadığı bürokratlarla çalışamıyor, sonra da Genel Kurulda çıkardığı kanuna ek madde koyarak kanunen aldırıyor. Bu nasıl bir iştir, ben anlamıyorum? Yani görevle ilgili bir sıkıntı varsa siz alın. Burada ya atarken bir şey var ya alırken veya işin gereği mi değişti, bizim bilmediğimiz bir şey mi var? Açıkçası ben bu kanunla görevden almayı içime sindiremiyorum. Bunların hepsi AKP Hükûmeti tarafından atanmış kişiler! Görevden alınabilir, çalışılmayabilir, o ayrı da, Türkiye Büyük Millet Meclisini buna aracı etmenin bence bir anlamı yoktur. Eğer bir usulsüzlük varsa zaten yargı yoluyla görevden alınabilir." dedi.

Gerçektende memurunyeri.com olarak AK Parti hükümetinin kendi getirdiği bürokratları kanunla görevden alma uygulamasını oldukça yanlış bulmaktayız. Bu uygulama bürokratların görevden alınması işleminin yargı denetiminden kaçırılması anlamına gelmekte olup, hukuk devletinin temellerinden olan "idari eylem ve işlemlerin yargı denetimine tabi olması" ilkesine aykırılık teşkil etmektedir. Ne yazık ki son 10 yılda icad edilen bu tutumun bir gelenek haline gelmeye başladığını görüyoruz. Kaldı ki hükümetin böyle bir tercihi varsa, bürokratların başında demoklesin kılıcı gibi kanunların geçici maddelerini sallamak yerine, 657 sayılı Kanunda bürokratların görev süreleri, çalışma statüleri ya da görevden alınmaları ile ilgili hususlarla ilgili olarak genel bir düzenleme yapması hukuk devleti ilkesine daha uygun olacaktır.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.