logo yeni

calisanlar2 copy

SAĞLIK MAZERETİYLE MEMURUN TAYİN İSTEYEBİLECEĞİ HALLER

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

refakat2Yer değiştirme suretiyle atamaya (rotasyona) tabi Devlet memurlarının bazı mazeretleri ortaya çıktığında, istemeleri halinde; bulundukları yerdeki zorunlu çalışma süresini tamamlamadan başka bir yere atanabilmekte veya bulundukları yerdeki zorunlu çalışma süresini tamamlamalarına rağmen aynı yerde kalabilmektedirler.

Kurumlarında rotasyon uygulaması kapsamında olan memurların, bulundukları yerdeki zorunlu çalışma süresine bakılmadan, istekleri üzerine başka yere atanması veya aynı yerde kalma sürelerini uzatması sonucunu doğuran mazeretler arasında “sağlık mazereti” de bulunmaktadır.

Sağlık mazeretinin yer değiştirmeye gerekçe olabileceği haller

Memurun kendisinin, eşinin, annesinin, babasının, bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının veya yargı kararıyla vasi tayin edildiği kardeşinden;

-herhangi birinin sağlık durumunun, memurun mevcut görev yeri sebebiyle tehlikeye düştüğü/düşeceği durumlarda,

-herhangi birinin hastalığının, memurun görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı durumlarda,

memur, sağlık mazeretine istinaden yer değiştirmeyi talep edebilir.

Sağlık mazeretine istinaden yer değişikliği yapılırken, memur aynı hizmet bölgesindeki başka bir hizmet alanına veya bu yolla mazeretinin karşılanamaması durumunda ise başka bir hizmet bölgesinde kurumu tarafından ihtiyaç duyulan ve mazeretinin karşılanabileceği bir hizmet alanına ataması yapılabilir.

Sağlık mazeretinin belgelendirilmesi

Sağlık mazereti gerekçesiyle yer değiştirme talebinde bulunan memurun bu talebinin kurumu tarafından yerine getirilmesi, söz konusu mazeretin belgelendirilmesi ile mümkün olabilmektedir.

İlgili mevzuatta yer alan düzenlemeye göre;

-Sağlık mazeretinin, eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi gerekir.

-Sağlık mazeretiyle yer değiştiren memur, her yıl Ocak ayında eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alacağı sağlık kurulu raporuyla bu mazeretinin devam ettiğini belgelendirmesi gerekir.

-Sağlık mazereti nedeniyle zorunlu çalışma süresini tamamlamadan başka hizmet bölgesine atanan memura, mazeretinin ortadan kalkması durumunda,  zorunlu hizmet süresinin eksik kalan kısmının tamamlatılması gerekir.

-Sağlık mazeretine dayalı yer değiştirmeler için ilgili kurumlarda geçerli olan atama dönemleri beklenmez.

Sağlık mazeretini belgelendiren rapor

Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı Ve Cenaze Giderleri Yönetmeliği, sağlık mazeretiyle yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için memurun alması gereken sağlık raporunun nasıl olması gerektiğini belirlemiştir.

Bu belirlemeye göre, alınacak sağlık kurulu raporunda;

**Mazerete konu hastalığa ilişkin esas arıza, teşhis, seyri, muhtemel akıbeti, yapılan ve tavsiye edilen tedavi, her ihtisas dalına ait bulgular ve gerekli laboratuvar muayene sonuçlarının açıkça yer alması gerekir.

**Hastalığa ilişkin bulgular ile laboratuvar muayene sonuçlarının açıkça yer alması gerekir.

**Hastanın hangi özelliklere sahip sağlık kurumu bulunan veya hangi iklim ve coğrafi şartların hakim olduğu yerde bulunması gerektiğine ilişkin karar ve sebeplerin açıkça yer alması gerekir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.