logo yeni

calisanlar2 copy

KAMU GÖREVLİLERİNİN CUMHURBAŞKANLIĞI OFİSLERİNDE GÖREV ALMASI NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

cumhurbaskanligi31 sayılı “Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi” ile Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak; Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı, Finans Ofisi Başkanlığı, İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı ve Yatırım Ofisi Başkanlığı kurulmuştur.

Bu ofislerde, çeşitli statülerde (iş mevzuatına tabi, geçici, sözleşmeli, vekâlet, istisna ve hizmet akdi)  personel istihdamı söz konusu olabilirken, ofislerin yurtdışı teşkilatı kurması ve bu teşkilatlarda personel çalıştırması da mümkün olabiliyor. Öte yandan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar da bu ofislerde görev alabiliyor.

Kamu çalışanlarının ofislerde görev alması

Ofislerin hizmetleri esas itibariyle, iş mevzuatına göre istihdam edilen uzman personel ve destek personeli eliyle yürütülmektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların, iş mevzuatına tabi olarak ofislerde başkan veya uzman personel olarak istihdam edilmesi mümkün olabiliyor.

Ofislerde uzman personel olarak görev alabilmek için, en az dört yıllık eğitim veren yükseköğretim kurumlarından veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca kabul edilen yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak gerekiyor.

Kamu görevlilerinden, mevzuatta belirtilen nitelikleri taşıyanlar, kendilerinin isteği ve kurumlarının muvafakati ile Ofislerde istihdam edilebiliyor. Bu şekilde istihdam edilen kamu görevlilerinin kurumlarıyla olan ilişkileri iş akdinin yapılmasıyla sona eriyor.

Bunlara verilecek ücret ile diğer malî ve sosyal haklar, kendileriyle yapılan iş akdi ile belirleniyor. Ödenecek ücret ve gündelikler ile diğer malî hakların üst sınırı ise Cumhurbaşkanı tarafından belirleniyor.

Ofisteki görevi sona eren personel, öğrenim durumları, hizmet yılı ve unvanları dikkate alınarak önceki kurumlarında kariyerlerine veya durumlarına uygun boş bir kadro veya pozisyona en geç üç ay içinde atanırlar ve en geç bir ay içerisinde de göreve başlatılıyor. Ancak, bu kişilerin atanmalarında, önceki kurumlarındaki idarî unvanlar dikkate alınmıyor.

Eski kurumlrına dönenlerin Cumhurbaşkanlığı ofislerinde geçen hizmetleri kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinde değerlendiriliyor. Bu durumda ilgililere kıdem tazminatları ödenmiyor ve bu süreler emekli ikramiyelerinin hesabında dikkate alınıyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.