logo yeni

BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLUNAN KİŞİLERİN SAĞLIK DURUMUNUN MEMURUN ATANMASINA ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

aileDevlet memurlarının bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık sorunları, memurun kurumu içinde yer değiştirme suretiyle atanmasına etki edebilmektedir.

Bakmakla yükümlü olunan kişilerin bazı sağlık ve engel durumları, zorunlu yer değiştirmeye tabi Devlet memurları için belirlenmiş olan yer değiştirme kuralları dışında uygulama yapma imkanı verirken, zorunlu yer değiştirmeye tabi olmayan memurlar için de benzer kapsamda uygulamalara gidilebilmektedir.

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik, memurun sağlık ve engellilik durumu mazeretiyle yer değiştirme talebinde bulunabileceği halleri düzenlerken, "bakmakla yükümlü olduğu” kişilerin bu kapsamdaki mazeretlerinin de memurun yer değiştirmesini sağlayabileceğini belirtmiştir.

Kimler bakmakla yükümlü kişi sayılır?

Bakmakla yükümlü olunan kişilerin kimler olduğundan, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda söz edilmiştir.

Kanundaki belirlemeye bakıldığında, sigortalı sayılmayan veya isteğe bağlı sigortalı olmayan ve kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan kişilerden, memurun;

*Eşinin,

*Geçimini sağladığı ana ve babasının,

*18 yaşını doldurmamış (lise ve dengi öğrenim, aday çıraklık ve çıraklık eğitimi ile işletmelerde meslekî eğitim gören çocuklar için 20 yaşını, yükseköğrenim gören çocuklar için 25 yaşını doldurmamış)  ve evli olmayan çocukları ile yaşına bakılmaksızın malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarının (evlat edinilmiş çocuklar dahil),

memurun bakmakla yükümlü olduğu kişileri oluşturacağı anlaşılmaktadır.

Memurun hangi yakınlarının sağlık sorunu yer değiştirmede dikkate alınır?

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik, memurun; kendisinin eşinin, annesinin, babasının, yargı kararı ile vasi tayin edildiği kardeşlerinin ve “bakmakla yükümlü olduğu” çocuklarının hastalığının yer değiştirme suretiyle atanmasında dikkate alınacağına hükmetmiştir.

Yönetmelik, memurun hangi yakınlarının sağlık sorununun yer değiştirmede dikkate alınacağını belirlerken; eş, anne, baba ve kardeşleri için bakmakla yükümlü olma şartını aramamış ve sadece çocukları için bakmakla yükümlü olma kuralını getirmiştir.

Buna göre, bakmakla yükümlü olmasa bile anne ve babasının sağlık durumunu mazeret olarak göstererek memurun yer değiştirme talebinde bulunması mümkün olabilmektedir.

Ancak, çocuklarının sağlık durumunu mazeret olarak gösterip yer değişikliği talebinde bulunabilmesi için, çocuğa bakmakla yükümlü olması gerekecektir.

Memurun hangi yakının engellilik durumu yer değiştirmede dikkate alınır?

Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik, memurun; kendisinin en az %40 oranında engelli olması hali ile eşinin veya “bakmakla yükümlü olduğu” birinci derece kan hısımlarının ağır engelli olması halinin, memurun yer değiştirme suretiyle atanmasında bazı şartlar altında dikkate alınacağına hükmetmiştir.

Birinci derece kan hısımları ise 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda; kişinin çocukları (evlat edinilen çocuklar dahil) ile kişinin annesi ve babası olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda Yönetmelik, memurun hangi yakınlarının engellilik durumunun yer değiştirmede dikkate alınacağını belirlerken; eş için bakmakla yükümlü olma şartını aramamış, annesi ve babası ile çocukları için ise bakmakla yükümlü olma şartını getirmiştir.

Buna göre, bakmakla yükümlü olmasa bile memur ağır engelli olan eşinden dolayı yer değiştirme talebinde bulunabilecektir.

Ancak, anne ve babası ile çocuklarının ağır engellilik durumunu mazeret olarak gösterip yer değişikliği talebinde bulunabilmesi için bu kişilere bakmakla yükümlü olması gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.