logo yeni

calisanlar2 copy

MEMUR İÇİN HANGİ HALLER CAN GÜVENLİĞİ MAZERETİ SAYILIYOR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

issizAtandıkları yerlerde belli bir süre görev yapmaları zorunlu olan Devlet memurları, can güvenliği mazeretine istinaden, bulundukları yerdeki çalışma süresini tamamlamadan başka yerlere atanabilmekte veya bulundukları yerdeki görev süreleri dolsa bile bu yerlerde kalmaya devam edebilmektedirler.

Zorunlu yer değiştirmeye (rotasyona) tabi Devlet memurlarının, atandıkları yerlerdeki zorunlu çalışma süresini tamamlamadan başka yere atanmaları veya atandıkları yerlerdeki zorunlu çalışma süresini tamamlamalarına rağmen bulundukları yerde kalmaya devam etmeleri, bazı mazeretlerinin varlığı haline mümkün olabilmektedir. Söz konusu mazeret halleri arasında can güvenliği mazereti de yer almaktadır.

Can güvenliği mazeretinden dolayı yer değiştirme

Görev yaptığı yerde kalmasının; kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birinin can güvenliğini tehdit altında bırakması durumunda, memur can güvenliği mazereti gerekçesiyle başka yere atanmayı isteyebilir.

Ayrıca, 6284 sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” kapsamında hakkında koruyucu tedbir kararı alınan memur da can güvenliği mazereti gerekçesiyle başka yere atanmayı isteyebilir.

Can güvenliği mazeretine istinaden başka yere atanmak isteyen memur; aynı hizmet bölgesindeki başka bir hizmet alanına, görev yaptığı hizmet bölgesinde ihtiyaç bulunmaması durumunda ise başka bir hizmet bölgesine atanabilir.

Bu kapsamdaki atamalar için, kurumların özel yönetmeliklerinde belirtilen atama dönemlerini beklenmez.

Can güvenliği mazeretinin kabulü

Memurun can güvenliği mazereti nedeniyle başka yere atanabilmesi için memurun; kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birinin, memurun bulunduğu yerde kalmasının can güvenliğini tehdit altında bırakacağı konusunda adli veya mülki idare makamlarınca düzenlenmiş belge ibraz etmesi gerekir.

Öte yandan, memurun “Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun” hükümlerine istinaden başka yere atanma talebinde bulunabilmesi için, hakkında adli makamlarca işyerinin değiştirilmesine ilişkin koruyucu tedbir kararı alınmış olması gerekir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.