logo yeni

TRT'YE ATAMALARDA, SINAVSIZ GİRİLEN KADROLAR KULLANILMIŞ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ hakkında verilen gensoru önergesinin görüşülmesi sırasında konuşan MHP Antalya Milletvekiline Mehmet GÜNAL, “TRT yandaşlara kadro yaratıyor” dedi.

TRT ve Anadolu Ajansının yayınlarında tarafsızlığı sağlayamadığı, üstlendiği görevlerin sorumluluğunu yerine getirmediği ve kamu kaynaklarını partililere aktardığı iddiasıyla Başbakan Yardımcısı Bülent ARINÇ hakkında MHP’nin vermiş olduğu Gensoru üzerinde geçtiğimiz günlerde konuşan Mehmet GÜNAL, TRT’de İbrahim Şahin döneminde kadrolaşmanın arttığını da söyledi.

"Özel Kalem Müdürü" kadroları naklen geçiş için kullanılmış

Kurumların özel kalem müdürlüğü kadrolarında kısa süre çalışıp TRT’ye geçiş yapıldığını iddia eden GÜNAL, şunları söyledi: “Ciddi anlamda kadrolaşma çalışması var. Önemli olan ne? Bir kapı açılmış, bakanlıkların, kurumların, valiliklerin özel kalem müdürlüğüne. Nereden geldiği ayrı bir tartışma, oraya girmiyorum. Ama iki ay, üç ay, beş ay özel kalem müdürü, bir de bakıyoruz, TRT’de, bilmem nerede uzman veya yayıncı, ışıkçı, genel müdür yardımcısı falan filan. Burada 10’dan fazla örnek var. Size onları da takdim edebilirim, isim söylemiyorum mağduriyet olmasın diye ama özel kalem müdürlüğünden tak TRT’ye geçiliyor…

Değerli arkadaşlar, madem “personel rejimi” diyorsunuz, bunları istisnai olmaktan o zaman kaldırın veya böyle, üç ayda bir, gelip hemen, nasıl oluyorsa oranın özel kalem müdürlüğünden bir anda TRT… Niye? Maaşı yüksekmiş. Hemen oraya geçiyorlar. Ya bunları sözleşmeli yapalım ya başka bir statü yapalım ya geldiği zaman Bakanla beraber gelsin, Bakanla beraber gitsin, başka bir yere geçemesin mademki özel kalem, mademki basın müşavirliğidir. Burada çok fazla örnek var, ayrıntısına girmek istemiyorum, isim sayarak rencide etmek istemiyorum ama bir vakıa, dökümleri de var.” 

Kadrolara hemşehriler atanıyor 

TRT’deki kadrolara yapılan atamalarda hemşehricilik yapıldığını da iddia eden Mehmet GÜNAL; “Aldığı insanlara bakıyoruz, ciddi anlamda bir hemşericilik var. Tamamına bakıyorum, “Amasya”, “Amasya Akyazı” yazıyor. Şimdi, Sayın Genel Müdürün de böyle psikolojik harekât merakı var biliyorsunuz. Reşadiye olayları olunca hemen -TRT’nin böyle bir şeyi vardı- haberlerde geçiyor arkadaşlar, diyor ki: “Efendim, şu da Reşadiyeli, bu da Reşadiyeli, Ergenekoncular da Reşadiyeli.” Şimdi bizim de “Bu da Amasyalı, o da Amasyalı; sen bunları hemşehri diye mi alıyorsun?” mu dememiz lazım? Ha, içerisinde nitelikli kişiler olabilir… Nitelikleri nedir bilmiyorum, Sayın Bakan bize açıklarsa öğreniriz… Hakikaten, orada, aktar döndür sınavlar, birtakım kadrolaşma çalışmaları var ciddi anlamda.” diye konuştu.

(Editörün notu: Özel kalem müdürü kadroları Devlet Memurları Kanununa göre istisnai kadrolar olup, bu kadrolara atanmada sınav ve diğer pek çok şart aranmamaktadır. Bu kadrolara atandıktan sonra, aynı gün diğer memur kadrolarına ya da başka kurum kadrolarına naklen atama yapılabiliyor.)

logokucuk

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.