logo yeni

BAZI MEMURLARA EŞ DURUMU TAYİNİNDE AVANTAJ TANINIYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

aileKamu görevlilerinden zorunlu yer değiştirmeye tabi olanlardan bazılarının Devlet memuru olan eşleri, eşlerinin bulunduğu yere naklen atanırken norm kadro sınırlamasına tabi tutulmamaktadırlar.

Kamu kurumlarının bazılarında norm kadro uygulaması bulunmakta ve bu uygulama memurların kurum içinde başka yere naklen atanmasına engel oluşturabilmektedir. Ancak, eşleri bazı görevlerde olan memurlar hakkında, naklen atamada norm kadro kuralına dikkat edilmemektedir.

Naklen atanmada norm kadro sınırlamasına tabi olmayan memurlar

Devlet memurlarının kurum içinde yer değiştirme suretiyle atanmalarına ilişkin hususları düzenleyen “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik"; eşleri bazı mesleklerde olan memurların, eşlerinin atandığı yere naklen atanmasında norm kadro sınırlamasının uygulanmayacağına hükmetmiştir.

Yönetmelik hükümlerine göre, eşi;

-Eşi, Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı kapsamında görev yapan memurlar,

-Eşi, Emniyet Hizmetleri Sınıfı kapsamında görev yapan memurlar,

-Eşi, Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı kapsamında görev yapan memurlar,

-Eşi, Türk Silahlı Kuvvetlerinde subay veya astsubay olarak görev yapan memurlar,

-Eşi, hakim veya savcı olarak görev yapan memurlar,

eşlerinin atanmış oldukları yerlere, eşlerinin görev süresiyle sınırlı olmak üzere atanmak istediklerinde, haklarında kurumlarının norm kadro sınırlaması uygulanmaksızın atamaları yapılır.

Öte yandan, yukarıda sayılan görevlerdeki personelin zorunlu yer değiştirme uygulamaları kapsamında atanmamış olması durumunda ise, memur olan eşlerinin naklen atanmasında (eşlerinin bulunduğu yere) kurumlar norm kadro sınırlamaları kapsamında değerlendirme yapacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.