logo yeni

DMK’NIN 45.MADDESİ KAPSAMINDA 3 ÜST DERECEYE ATANMANIN MEMURA ETKİSİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

memur4657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 45 inci maddesi; 5 inci dereceden aşağı olmamak üzere, memurun kazanılmış hak aylık derecesinin 3 üst derecesine kadar olan derecelerdeki kadrolara atanabileceğine hükmetmiştir.

İlk dört derece dışındaki kadrolara kurum içinden ya da başka kurumlardan naklen atama yapılırken, gerekli şartları taşıyan memurların, kazanılmış hak aylık derecelerinin 3 dereceye kadar üstünde olan derecelere ait kadrolara atanması mümkündür.

Memurlar, kazanılmış hak aylık seviyelerinin 3 dereceye kadar üstündeki derecelerdeki kadrolara atanabilmekle birlikte, bu şekilde atanmanın etkileri bekledikleri gibi olmayabilmektedir.

3 üst dereceye kadar olan derecelerdeki kadrolara atanma

Kurumlara ait 5 ve daha alt (5-15) derecelerdeki kadrolara, kazanılmış hak aylık derecelerinin üç üst derecesinden fazla olmaması şartıyla, gerekli şartları taşıyan memurlar atanabilmektedir.

Bu şekilde atama yapılabilmesi için;

**Atama yapılacak derecenin, ilgili memurun öğrenim durumu itibariyle yükselebileceği derecenin üstünde olmaması gerekir.

**Atama yapılacak kadro derecesine yükselmek için gerekli nitelikleri taşıyan memur bulunmaması gerfekir.

**Atanacak memurun hizmet sınıfının, atama yapılacak kadronun hizmet sınıfı ile aynı olması gerekir.

Bu şekilde atanmanın memura yararı

Örneğin, kazanılmış hak aylık seviyesi 9/3 olan bir memur 657 sayılı Kanunun 45 inci maddesi kapsamında 3 derece üst bir kadroya (6 ncı derece kadro) atandığında;

**Aylığını, bulunduğu kadro unvanında kazanılmış hak aylık seviyesi olan 9/3’e göre almaya devam eder.

**Kademe ilerlemesi ve derece yükselmelerini, kazanılmış hak aylık seviyesi olan 9/3’e göre yapmaya devam eder.

**Bulunduğu kadro unvanında atandığı 6 ncı dereceyi kazanılmış hak olarak kazanmaz. Kazanılmış hak aylığı bakımından 6 ncı dereceye ulaştığında bu dereceye hak kazanır.

Özetle, bu şekilde atanmanın memurun özlük haklarına ilave bir katkısı olmaz.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.