logo yeni

VERGİ MÜFETTİŞLERİNE İLİŞKİN ANAYASA MAHKEMESİ KARARI YAYIMLANDI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

anayasa mahkemesiAnayasa Mahkemesi, Vergi Müfettişlerinin grup başkanlıklarında görevlendirilmeleri ile yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esasların yönetmelikle düzenlenmesini Anayasaya aykırı görmedi.

Vergi Müfettişinin başka bir grup başkanlığında görevlendirilmesi üzerine açılan davada ileri sürülen Anayasaya aykırılık iddiasını ciddi bulan Danıştay 2.Dairesi tarafından Anayasa Mahkemesine taşınan düzenlemeye ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar yayımlandı.

İptali istenen düzenleme

178 sayılı Maliye Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 29. maddesinin onuncu fıkrası: “Başkanlığın görev, yetki ve sorumlulukları, grup başkanlıklarının görev alanları, performans değerlendirme sisteminin oluşturulması ve yönetimi ile Vergi Müfettişlerinin görev, yetki ve sorumlulukları, mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri, yeterlikleri, yükselmeleri, grup başkanlıklarında görevlendirilmeleri ve yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir.”

Anayasa Mahkemesi, iptal istemini fıkrada yer alan “grup başkanlıklarında görevlendirilmeleri ve yer değiştirmelerine” ibaresi yönüyle konuyu değerlendirdi ve bu ibarelerin Anayasaya aykırı olmadığına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi Kararı için  tıklayınız …

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.