logo yeni

GÖREVDEN ALMALAR SORU ÖNERGESİNE KONU OLDU

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Devlet Hastaneleri ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Başhekim, Hastane Müdürü, Başhemşire ve yardımcılarının görevlerine son verilmesi iddiaları TBMM’de soru önergesine konu oldu.

MHP İstanbul Milletvekili Atila KAYA, Sağlık Bakanı Recep AKDAĞ tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği yazılı soru önergesinde, Devlet Hastaneleri ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Başhekim, Hastane Müdürü, Başhemşire ve yardımcılarının görevlerine son verilmesi iddiaları hakkında açıklama istedi.

Soru önergesinde, “Bilindiği üzere Türkiye genelinde 850 civarında Devlet Hastanesi ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bulunmaktadır. 2 Kasım 2012 itibarı ile bu kurumlarda çalışan Başhekim, Hastane

Müdürü, Başhemşire ve yardımcıları olmak üzere binlerce sağlık yöneticisinin görevine son verilmiştir. Görevine son verilen personelin yerlerine ise sağlık memurları ve hemşirelerle mesai saatleri dışında özel görüşmeler yapıldığı ayrıca sınav yapılmadan bu kişilerle sözleşme imzalanarak Başkan, İdari Mali İşler Müdürü, Bakım Müdürü ya da yardımcıları olarak atandıkları iddia edilmektedir. Yeni atanan bu kişiler arasındaki illiyet bağının ise daha önce “satıl alma” birimlerinde çalışmış olmaları, kafalarda soru işaretleri uyandırmakta ve atamalarla ilgili iddiaları güçlendirmektedir. Ayrıca “Satın alma” birimlerinde görev yapacak tüm yöneticilerden de önceden istifa dilekçesi alındığı söylenmektedir.” diyen KAYA, Recep AKDAĞ tarafından aşağıdaki sorulara cevap verilmesini istedi.

1 -“2 Kasım 2012” tarihi itibariyle, Kamu Hastane Birlikleri’ne bağlı Devlet Hastaneleri ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri’nde görevli bulunan, Başhekim, Hastane Müdürü, Başhemşire ve yardımcılarından kaç kişi görevlerinden alınmıştır?

2-Fiilen görevden alınmalar en erken 5 Kasım 2012 tarihinde olmasına rağmen yani, tebliğ tarihleri 5 Kasım 2012 ve sonrası olmasına rağmen ayrılışlar neden Bakanlığın bilgi sistemi üzerinden geçmiş tarihli 2 Kasım 2012 olarak yapılmıştır? Acaba Kanun Hükmünde Kararnamenin son tarihi 2 Kasım olduğundan kararnamenin kadük kalmaması için mi eski tarihli ayrılış yapılmaya çalışılmıştır?

3-Görevden alınanların yerine atananların mevcut çalışanlardan ne gibi üstünlükleri vardır?

4-Göreve yeni atananlara ne gibi sınavlar yapılmıştır? Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmış mıdır?

5-Gece yarılarında ve resmi tatil günlerinde, sözleşme imzalatılmış mıdır? Sözleşme imzalanmadan insanlardan istifa dilekçeleri alınmış mıdır?

6-Siirt ve Mardin iline atanan (CEO) genel sekreterlerin sağlık memuru oldukları doğru mudur?

7-Mehmet Akif Kalp Hastanesi ile Ümraniye Devlet Hastanesi’nde Toplam: 2 Genel Sekreter, 8 Başkan, 10 İdari Mali İşler Müdürü, 12 Bakım Hizmetleri Müdürü ile 20 Müdür Yardımcısı’nın atamasının yapıldığı ve bu kişilerin birbirleri arasındaki illiyet bağının “satılma işlerinde” çalışmış olmaları bilgisi doğru mudur?

8-Görevden alınan Hastane Müdürü ve yardımcılarının “maddi olarak” kayıpları söz konusu mudur?

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.