logo yeni

BAZI KADROLARA ATANACAKLARIN ÖZEL SEKTÖR HİZMETİNE DAHA ÇOK KIYMET VERİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

kadroKamu kurum ve kuruluşlarındaki bazı görevlere ait kadrolara atanacaklarda aranan hizmet süresi şartı hesaplanırken, yükseköğrenim sonrası özel sektörde geçirdikleri sürelerin tamamı dikkate alınmaktadır.

Derece yükselmesindeki süre şartı aranmaksızın kurumlara ait 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerdeki kadrolara yapılan atamalarda (68/B maddesi kapsamında atama), ilgililerin özel sektör hizmetlerinin genellikle bir kısmı değerlendirilirken, bazı kadrolara yapılan atamalarda ise tamamı değerlendirilmektedir.

Atamalarda hizmet süresi şartı (68/B uygulamasında)

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi kapsamında yapılan atamalarda;

**Ek göstergesi 5300 ve daha yukarı olan kadrolara için en az 12 yıl,

**Ek göstergesi 5300’den aşağı olan 1 ve 2 nci derecelerdeki kadrolar için en az 10 yıl,

**3 ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl

hizmet şartı aranmaktadır. 4 yıldan az süreli yükseköğrenim mezunları için ise yukarıdaki hizmet sürelerine 2 yıl ilave edilmektedir.

Hizmet süresi hesabına dahil edilen özel sektör hizmeti

68/B kapsamında atama yapılırken, yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda veya serbest olarak çalışılan sürelerin 3 /4’ü (en çok 6 yıl olabilir) hizmet süresi hesabına dahil edilmektedir.

Ancak, bazı kadrolara yapılan atamalarda, yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda veya serbest olarak çalışılmış olan sürelerin tamamı hizmet süresine dahil edilmektedir.

65 sayılı Kanunda yer alan düzenlemeye göre, Başbakanlık ve bakanlıklar ile bağlı ve ilgili kuruluşlarında;

-müsteşar

-müsteşar yardımcısı

-en üst yönetici konumundaki genel müdür veya başkan

kadrolarına atama yapılırken, ilgililerin yükseköğrenim gördükten sonra yurt içinde ya da yurt dışında özel kurumlarda veya serbest olarak çalışmış oldukları sürelerin tamamı, hiçbir sınırlamaya tabi olmaksızın hizmet süresi hesabına dahil edilmektedir.

Bu düzenleme, daha önce kamu hizmetinde hiç bulunmamış olanların da yukarıda sayılan görevlere atanabilmesine imkan tanımaktadır. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.