logo yeni

BULUNDUĞU HİZMET SINIFI NEDENİYLE KİME İLAVE DERECE/KADEME VERİLİR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

kadro3Devlet memuriyetine giriş seviyesi bakımından ilave derece ve/veya kademe sağlayan eğitimlerin yanı sıra, hizmet sınıflarından dolayı bazı memurlara ilave derece/kademe verilmektedir. 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, bazı hizmet sınıflarında ve bazı mesleklerde görev alanların, öğrenimlerine göre tespit edilen memuriyete giriş seviyelerine ilave kademe ve/veya derece eklenmek suretiyle bulunacak derece ve kademelerden memuriyete alınmalarına hükmetmiştir.

Bu çerçevede, görmüş oldukları eğitimler aynı olmakla birlikte, bazı hizmet sınıflarında veya bazı mesleklerde olmalarından dolayı, emsallerine göre memuriyete daha ileri seviyelerden memurlar da vardır.   

Hizmet sınıfı veya görev unvanından dolayı memuriyete önde başlayanlar 

Eğitimlerinin nitelik ve seviyesi aynı düzeyde olan, ancak görev aldıkları sınıf ya da meslek farklı olduğu için emsallerine göre memuriyete daha ileriden başlayan memurlardan bazıları şunlar: 

1- Aşağıda sayılanlar, Teknik Hizmetler Sınıfında görev alırlarsa, memuriyete emsallerine 1 derece ileriden başlar.

   -Jeolog, jeofizikçi, hidrojeolog, hidrolog, jeomorflog, kimyager, fizikçi, matematikçi, istatikçi, yöneylemci, matematiksel iktisatçı

   -Erkek Teknik Öğretmen Okulu mezunları

   -Fen memurları, teknikerler ve yüksek teknikerler, tütün ve müskirat eksperleri, tarım alet ve makineleri uzmanlık yüksek okulu mezunları ile benzeri fen bilimleri ve teknik bilimler lisansiyerleri

   -Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi veya bölümlerinden mezun olan şehir plancısı, yüksek şehir plancısı, yüksek bölge plancısı

   -Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Teknoloji Bölümü İş ve Teknik Anabilim Dalı mezunları

   -Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ev Ekonomisi Yüksek Okulu mezunları

   -Üniversitelerin arkeoloji ve sanat tarihi bölümlerinin prehistorya, protohistorya ve önasya arkeolojisi, klasik arkeoloji anabilim dallarından mezun olanlar 

2- Aşağıda sayılanlar, Emniyet Hizmetler Sınıfında görev alırlarsa, memuriyete emsallerine göre daha ileriden başlar.

   -İlkokul, ortaokul ve dengi okulları bitirenler 2 derece ileriden başlar.

   -Lise ve dengi okulları bitirenler (lise mezununun giriş derece ve kademesi esas alınarak) 1 derece ve 1 kademe ileriden başlar.

   -Yükseköğrenimi bitirenler 1 derece ve 1 kademe ileriden başlar. 

3- Genel İdare Hizmetleri Sınıfında Orman Muhafaza Memuru, Orman Muhafaza Başmemuru, Gümrük Muhafaza Memur ve Gümrük Muhafaza Amiri kadrolarında görev alanlardan yükseköğrenim mezunu olmayanlar, memuriyete emsallerine göre 1 derece ileriden başlar. 

4- Hafız oldukları Diyanet İşleri Başkanlığınca tespit edilen Diyanet İşleri Başkanlığı personeli, memuriyete emsallerine göre 1 derece ileriden başlar. 

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.