logo yeni

NAKLEN ATAMADA, EŞİNDEN DOLAYI NORM KADRO SINIRLAMASINA TABİ OLAMAYAN MEMURLAR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

aile1Bazı kurumlarda yer ve/veya hizmet birimleri itibariyle geçerli olan norm kadro uygulamaları, bu kurumlardaki Devlet memurlarının kurum içi naklen atanmalarına engel oluşturabiliyor.

Norm kadro uygulamalarının kurum içi naklen atamaya engel oluşturduğu bazı hallerde, norm kadro sınırlamalarına uyulmadan naklen atamanın yapılması mümkün olabilmektedir.

Eşi zorunlu yer değiştirmeye tabi memurun nakli

Norm kadro uygulaması bulunan kurumlarda görev yapan memurlar, eşlerinin bulundukları görevler dikkate alınarak, norm kadro sınırlamaları dikkate alınmaksızın naklen atanabiliyor. Bu durum, ilgili kurumlardaki bütün memurlar için değil, sadece eşi bazı mesleklerde olan memurlar için geçerlidir.

Devlet memurlarının kurumları içinde yer değiştirme suretiyle atanmasına ilişkin hükümler de içeren “Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik"; yer değiştirme suretiyle atamalarda göz önünde bulundurulacak hususlar arasında, eşleri bazı mesleklerde olan memurların, eşlerinin atandığı yere naklen atanmasında norm kadro sınırlamasına ilişkin hükümlerin uygulanmayacağı belirtilmiştir.

Norm kadro sınırlamasının uygulanmamasında esas alınan meslekler

Zorunlu yer değiştirme uygulamaları kapsamında atanan kamu personelinden;

*Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı personelinin,

*Mülki idare amirliği hizmetleri sınıfı personelinin,

*Emniyet hizmetleri sınıfı personelinin,

*Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup subay ve astsubayların,

*Hakim ve savcıların

memur olan eşlerinin de aynı yere atanmasında, eşlerinin görev süresiyle sınırlı olmak üzere, norm kadro sayısına bakılmamaktadır.

Ancak, söz konusu mesleklerde (yukarıda sayılan) olmalarına rağmen, zorunlu yer değiştirme kapsamı dışında atananların memur olan eşlerinin de aynı yere atanmasında norm kadro sınırlamalarına uyulması gerekecektir. 

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.