logo yeni

İŞÇİ OLARAK GEÇİRİLEN SÜRELER İDARİ GÖREVLERE ATANMAYI ETKİLİYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

isciMemuriyet dışında kamu veya özel sektörde işçi statüsünde geçirilen hizmet süreleri, bazı memurların üst derecelerdeki görevlere atanmaları sırasında dikkate alınıyor.

Devlet memurlarının, kurumlarında veya başka kurumlarda ilk dört dereceli kadrolara (eğitim öğretim ve sağlık hizmetleri sınıfına ait olanlar hariç) atanmasında, kazanılmış hak aylık seviyesi bakımından bu derecelerde olmayanlarda eğitim ve hizmet süresi şartı aranmaktadır.

Kurumların istedikleri kişileri üst derecelerdeki kadrolara atamasına imkan veren bir uygulamadan (657 sayılı Kanunun 68/B düzenlemesi) yararlanmada, ilgililerin memuriyet dışında işçi olarak geçirmiş oldukları süreler de etkili olmaktadır.

Bu uygulamadan yararlanma şartları

Devlet Memurları Kanununun 68/B uygulaması kapsamında, kurumların istedikleri kişileri üst derecelerdeki kadrolara atayabilmeleri için, ilgili memurun yükseköğrenim görmüş olmasının yanı sıra;

*Atama yapılacak kadronun 1 inci derecede ve ek göstergesinin de 5300 ve daha yukarı olması durumunda en az 12 yıl hizmetinin bulunması (yükseköğrenim süresi 4 yıldan az olanlar için 14 yıl),

*Atama yapılacak kadronun derecesinin 1 veya 2 olması ve ek göstergesinin de 5300’den daha aşağı olması durumunda en az 10 yıl hizmetinin bulunması (yükseköğrenim süresi 4 yıldan az olanlar için 12 yıl),

*Atama yapılacak kadronun derecesinin 3 veya 4 olması durumunda en az 8 yıl hizmetinin bulunması (yükseköğrenim süresi 4 yıldan az olanlar için 10 yıl)

gerekmektedir.

Üst dereceli kadrolara atanmaya işçilikte geçen sürenin etkisi

Memuriyet dışında işçi olarak geçirilen süreler, üst dereceli kadrolara atama yapılırken (68/B uygulaması kapsamında) aranan hizmet süresi hesabında göz önünde bulundurulmaktadır.  İşçilikte geçen süreler, işçi olarak çalışılmış olan yere ve atama yapılacak kadro unvanına göre farklı şekillerde değerlendirilmektedir.

**Müsteşar, müsteşar yardımcısı, genel müdür ve başkan kadrolarına 68/B hükümleri çerçevesinde yapılan atamalarda, hizmet süresi hesabına; Kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsünde geçirilen sürelerin tamamı ile yükseköğrenim gördükten sonra özel sektörde işçi statüsünde geçirilen sürelerin tamamı dahil edilir.

**Diğer unvanlardaki kadrolara 68/B hükümleri çerçevesinde yapılan atamalarda, hizmet süresi hesabına; Kamu kurum ve kuruluşlarında işçi statüsünde geçirilen sürelerin tamamı ile yükseköğrenim gördükten sonra özel sektörde işçi statüsünde geçirilen sürelerin 3 /4’ü  (6 yılı geçmemek kaydıyla) dahil edilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.