logo yeni

OHAL DÖNEMİNDE GÖREVDEN ALINAN BÜROKRATLAR HANGİ KADROYA ATANACAK?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

burokrat2Görevden alınan bürokratların hangi kadrolara atanacağı 375 sayılı KHK’da  açıkça belirtilmiş olmakla birlikte, bu belirleme 15 Temmuz kalkışması nedeniyle ilan edilen OHAL kapsamında  yapılacak uygulamalarda bazı bürokratlar hakkında uygulanmayacak.

375 sayılı KHK düzenlemesi

375 sayılı KHK’nın ek 18 inci maddesi (15 Nisan 2015 tarihinde eklendi); yönetici unvanlı kadrolarda bulunurken görevden alınan personelin ek göstergelerine göre atanacakları kadroları belirlemişti. KHK ayrıca bu kapsamda atanacak olanların görevden alındıkları yönetici kadrolarında kesintisiz olarak en az iki yıl fiilen görev yapmış olmaları durumunda 2 yıl süreyle eski görevleri üzerinden maaş almalarına imkan veriyor.

EK GÖSTERGESİ ATANACAĞI GÖREV
*7600 ve daha yüksek olanlar Başbakanlık merkez müşaviri kadrosuna atanacak.
*7000 olanlar Başbakanlık müşaviri kadrosuna atanacak.
*6400(dahil) - 7000(hariç) olanlar Başbakanlık merkez teşkilatı ile bağlı ve ilgili kuruluşlarında olanlar, Başbakanlık müşaviri kadrosuna atanacak.
Bakanlıkların merkez teşkilatı ile bağlı ve ilgili kuruluşlarında olanlar, söz konusu bakanlıkta bakanlık müşaviri kadrosuna atanacak.
Düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunda olanlar, bu kurumlarda müşavir veya danışman kadrosuna atanacak.
*3600 (dâhil) - 6400 (hariç) olanlar Görev yapmakta oldukları kurumların merkez teşkilatına ait kariyer mesleklerde ve bunlarla benzer nitelikteki mesleklerde (Müfettiş, Uzman, Murakıp, Aktüer, Kontrolör, Denetçi, Denetmen) daha önce görev yapmış olanlar, görevden alındıkları kurumun merkez teşkilatına ait kariyer meslek kadrolarına veya bunlarla benzer nitelikteki kadrolara atanacak.
Görev yapmakta oldukları kurumların merkez teşkilatına ait kariyer mesleklerde ve bunlarla benzer nitelikteki mesleklerde (Müfettiş, Uzman, Murakıp, Aktüer, Kontrolör, Denetçi, Denetmen) daha önce görev yapmamış olanlar, ek göstergesi 3600 (dâhil) - 6400 (hariç) olan yönetici kadrolarında toplam en az üç yıl görev yapmışlarsa, görevden alındıkları kurumun merkez teşkilatına ait kariyer meslek kadrolarına veya bunlarla benzer nitelikteki kadrolara atanacak.
Görev yapmakta oldukları kurumların merkez teşkilatına ait kariyer mesleklerde ve bunlarla benzer nitelikteki mesleklerde (Müfettiş, Uzman, Murakıp, Aktüer, Kontrolör, Denetçi, Denetmen) daha önce görev yapmamış olanlar, ek göstergesi 3600 (dâhil) - 6400 (hariç) olan yönetici kadrolarında toplam üç yıldan az görev yapmışlarsa, görevden alındıkları kurumun merkez veya taşra teşkilatına ait araştırmacı kadrolarına atanacak.
*3600’den daha düşük olanlar Görev yapmakta oldukları kurumlarda daha önce kariyer mesleklerde ve bunlarla benzer nitelikteki mesleklerde (Müfettiş, Uzman, Murakıp, Aktüer, Kontrolör, Denetçi, Denetmen) görev yapmış olanlar, görevden alındıkları kurumda daha önce görev yaptıkları kariyer meslek kadrolarına veya bunlarla benzer nitelikteki kadrolara atanacak.
Görev yapmakta oldukları kurumlarda daha önce kariyer mesleklerde ve bunlarla benzer nitelikteki mesleklerde (Müfettiş, Uzman, Murakıp, Aktüer, Kontrolör, Denetçi, Denetmen) görev yapmamış olanlar, görevden alındıkları kurumun merkez veya taşra teşkilatına ait araştırmacı kadrolarına atanacak.
*Görevden alınıp yukarıda belirtilen kadrolara atananlardan, talepte bulunanlar Yukarıdaki şekillerde atananlardan bir ay içinde talepte bulunanlar, görevden alındıkları kurumda daha önce bulundukları veya öğrenim durumları itibarıyla ihraz etmiş oldukları unvanlara (yönetici kadro veya pozisyonları dışındaki) ilişkin kadro veya pozisyonlara bir ay içinde atanacak.

OHAL döneminde durum

21 Temmuz günü saat 01.00’dan itibaren ülke genelinde uygulamaya konulan OHAL kapsamında çıkarılan 667 sayılı KHK, terör örgütleri ile irtibatlı kamu görevlilerinin bir daha kamuda istihdam edilmemek üzere kamu görevinden çıkarılmasını kesin hükme bağlıyor.

Bu nedenle, OHAL uygulamaları kapsamında yeni bir düzenleme yapılmadığı sürece;  terör örgütlerine veya milli güvenliğine karşı faaliyette bulunan yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, irtibatı veya iltisakı (kavuşma, bitişme, birleşme) olduğu değerlendirilen bürokratlar da kamu görevinden çıkarılacak. Bu bürokratlar hakkında ayrıca görevden alma işlemi uygulanmasına gerek olmayacak ve bulundukları unvanlarda kamu görevinden çıkarma yoluna gidilecek.

Öte yandan, haklarında terör örgütü üyeliği, mensubiyeti, irtibatı veya iltisakı olduğuna ilişkin değerlendirme yapılmamış olan bürokratların görevden alınması durumunda atanacakları kadrolar ise, OHAL döneminde de 375 sayılı KHK’nın yukarıda belirtilen düzenlemesi kapsamında ek göstergelerine göre belirlenecek.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.