logo yeni

ATAMALARDA ÖZEL SEKTÖR HİZMETİNİN TAMAMININ DEĞERLENDİRİLDİĞİ HALLER

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

personel10Bazı kadrolara atanmada aranan hizmet süresi şartının hesabında, yükseköğrenim sonrası özel sektörde geçirilen sürelerin tamamı dikkate alınmaktadır.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu,  derece yükselmesindeki süre şartına uyulmaksızın bazı kadrolara 68/B maddesi (torba kadro) kapsamında atama yapılmasına imkan tanırken, bu şekilde atanacaklarda bazı hizmet süresi şartları da aramaktadır.

Hizmet süresi şartı

Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesi kapsamında yapılacak atamalarda;

-Ek göstergesi 5300 ve daha yukarı olan kadrolara atanacakların en az 12 yıl,

*1 ve 2 nci derecelerde ek göstergesi 5300’den az olan kadrolara atanacakların en az 10 yıl,

*3 ve 4 üncü dereceli kadrolara atanacakların en az 8 yıl

hizmetinin bulunması gerekiyor. 4 yıldan az süreli yükseköğrenim mezunları için ise yukarıdaki hizmet sürelerine 2 yıl daha ilave edilmektedir.

Bu kapsamda yapılan atamalarda hizmet süreleri ne genellikle, yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda veya serbest olarak çalışılan sürelerin dörtte üçü (6 yılı geçmeyecek şekilde) de dahil edilirken, bazı kadrolara yapılan atamalarda ise yükseköğrenim sonrası özel sektörde geçirilen sürelerin tamamı dahil edilmektedir.

Özel sektör hizmetinin tamamının değerlendirildiği atamalar

Bazı unvanlardaki kadrolara 68/B kapsamında yapılan atamalarda, yükseköğrenim sonrası özel sektörde geçirilen sürelerin tamamı (diğer görevlere atamalarda sadece ¾’ü ve en çok 6 yıl) göz önünde bulundurulmaktadır.

Başbakanlık ve bakanlıklar ile bağlı ve ilgili kuruluşlarında;

-müsteşar

-müsteşar yardımcısı

-en üst yönetici konumundaki genel müdür veya başkan

kadrolarına yapılan atamalarda, yükseköğrenim gördükten sonra yurt içinde ya da yurt dışında özel kurumlarda veya serbest olarak çalışılan sürelerin tamamı, hiçbir sınırlamaya tabi tutulmadan hizmet süresi hesabına dahil edilmektedir.

Bu düzenle, daha önce kamu hizmetinde hiç bulunmamış olanların da yukarıda sayılan görevlere atanmalarına imkan vermektedir.

Bu düzenleme çerçevesinde yapılacak uygulamalara göre, örneğin; 10 yıl hizmet süresi şartı aranan 1.Derece Müdür kadrosuna atanacak lisans mezununun en az 4 yıl kamu hizmetinin (özel sektör hizmetinin de en çok 9 yılının ¾’ü olan 6 yıl) bulunması gerekirken, aynı kişinin 12 yıl hizmet süresi şartı aranan Müsteşar kadrosuna atanmasında ise yükseköğrenim sonrasında özel sektörde 12 yıl hizmetinin bulunması yeterli olacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.