logo yeni

ŞEHİT YAKINLARI İLE GAZİLERİN VE TERÖR MAĞDURLARININ İŞE ALIM VE YÜKSELME USULÜ DEĞİŞTİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

sehitŞehit aileleri ve gaziler, tüm harp ve vazife malulleri ile terör mağdurlarına kamuda işe girme imkanı da sağlayan 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda bazı değişiklikler yapıldı.

OHAL uygulamaları kapsamında çıkarılna 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede yeralan düzenlemeyle; şehit aileleri ve gaziler, tüm harp ve vazife malulleri ile terör mağdurlarına kamuda işe girme usulünde değişiklik yapılırken, daha önce bu şekilde işe girmiş bazı personele sınavsız unvan değişikliği hakkı tanındı.

3713 sayılı Terörle Mücadele Kanun kapsamında işe girebilecek hak saiplerinin atanma usul ve esalarında değişiklikler oldu

*İlköğretim, ortaokul, ilkokul mezunu olanların hizmetli unvanlı kadro ve pozisyonlara; ortaöğretim ve yükseköğretim mezunu olanların, atama teklifinin yapıldığı tarihte öğrenim durumları itibarıyla ihraz ettikleri unvanın 190 sayılı KHK eki cetvellerde yer alması koşuluyla ihraz etmiş bulundukları unvanlara, bunların dışında kalan ortaöğretim ve yükseköğretim mezunlarının ise memur unvanlı kadro ve pozisyonlara atama teklifleri Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılacak. İşçi kadrolarına yapılacak atama teklifleri ise, sürekli işçi unvanlı kadroya yapılacak.

*Kamu kurum ve kuruluşları 3713 sayılı Kanun kapsamında atama yapılması amacıyla belli bir oranda kadro veya  pozisyon ayırma yoluna gitmeyecek ve bu amaçla istihdam edilecekler için belli bir istihdam oranı (kadro ve/veya pozisyon) söz konusu olmayacak.

*Kamu kurum ve kuruluşlarının, 3713 sayılı Kanun kapsamında istihdam edecekleri personele ilişkin taleplerinin Devlet Personel Başkanlığına (DPB) iletilme zamanı değişti ve DPB tarafından atama tekliflerinin 45 gün içinde yapılması zorunluluğu kaldırıldı.

Kamu kurum ve kuruluşları,  şehit aileleri ve gaziler, tüm harp ve vazife malulleri ile terör mağdurlarının istihdamına ilişkin taleplerini her yılın ocak ve temmuz aylarının son gününe kadar DPB’ye e-uygulama üzerinden iletecek.  DPB atama teklifleri kurumların taleplerini esas alarak yapacak, ancak söz konusu taleplerin yeterli olmaması durumunda DPB resen atama teklifi de yapabilecek.

Sınavsız unvan değişikliği hakkı

Kamu kurum ve kuruluşlarında 27 Temmuz 2016 tarihinden önce 3713 sayılı Kanunun ek 1 inci maddesi kapsamında göreve başlatılan şehit ailesi, gazi, harp ve vazife malulü ile terör mağduru personelin bazıları herhangi bir sınava girmeden bazı unvanlara atanabilecek.

Bu personelden, DPB tarafından atama teklifinin yapıldığı tarihteki öğrenim durumları itibarıyla kazandıkları unvanları 190 sayılı KHK eki cetvellerde yer alanlar, bu unvanlara ilişkin kadro veya pozisyonlara kamu kurum ve kuruluşlarınca sınava tabi olmaksızın atanacak. Örneğin, Bilgisayar İşletmeni olarak çalışan ve DPB tarafından atama teklifinin yapıldığı tarihte Mühendislik Fakültesi mezunu olan kişi, mühendis kadrosuna atanacak.

Bu personelin, eğitim ile kazanmış oldukları unvanlara ilişkin kadroların atandıkları kamu kurumunda olmaması halinde, asli memurluğa atandıktan sonra bir defaya mahsus olmak üzere ve herhangi bir kontenjan sınırlamasına tabi olmaksızın, başka bir kamu kurum/kuruluşuna naklen atanabilecek.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.