logo yeni

ALDIĞI AYLIKTAN KESME CEZASI KINAMA CEZASI ŞEKLİNDE UYGULANAN MEMUR İL MÜDÜRÜ OLABİLİR Mİ?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

memur 5Bazı disiplin cezalarını almış olan memurların bazı görevlere atanmaları 657 sayılı Kanunda belli sürelerle yasaklanmıştır.

Disipline aykırı fiil veya hallerinden dolayı memurlar hakkında, ağırlık derecelerine göre sırasıyla; uyarma, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması veya Devlet memurluğundan çıkarma cezası verilmesi mümkün olabilmektedir.

Bu cezalardan aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası, ilgili memurun bazı görevlere atanmasına veya bazı görevlerde kalmalarına engel olabilmektedir.

Disiplin cezalarının bazı görevlere atanmaya etkisi

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, aylıktan kesme cezası alan memurların 5 yıl süreyle, kademe ilerlemesinin durdurulması cezası alan memurların ise 10 yıl süreyle;

-daire başkanı kadrolarına,

-daire başkanı kadrosunun dengi veya daha üstü kadrolara,

-bölge ve il teşkilatlarının en üst yönetici kadrolarına,

-düzenleyici ve denetleyici kurumların başkanlık ve üyeliklerine,

-vali ve büyükelçi kadrolarına

atanamayacaklarını hükme bağlamıştır.

Buna göre, yukarıda sayılan görevlerde iken aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olan memurların da görevden alınması gerekecektir.

Alt veya üst ceza şeklinde uygulanan cezaların atanmaya etkisi

Disiplin cezası almış olan memur hakkında; geçmiş çalışmalarından dolayı bir alt disiplin cezasının uygulanması veya tekerrür nedeniyle bir üst disiplin cezasının uygulanması hallerinde, disiplin cezasını gerektiren fiil ile bu fiile karşılık gelen disiplin cezası değişmemektedir. Konuya ilişkin Danıştay kararı için tıklayınız …

Memur hakkında verilen disiplin cezasının bir alt veya bir üst disiplin cezası şeklinde uygulanmış olması, verilen disiplin cezasını değil sadece verilen cezanın memur hakkında uygulanma şeklini değiştirmektedir.

Bu nedenle, memur hakkında uygulanan bir disiplin cezasının yukarıda sayılan görevlere atanmaya engel olma durumuna bakılırken, memur hakkında uygulanan cezalara değil verilen asıl cezaya bakmak gerekecektir.

Örnek:

Kınama cezası alan (uygulanan ceza değil) memur, bu cezayı almasına neden olan fiili 5 yıl içinde yeniden işlerse memur hakkında yeniden kınama cezası verilecek ancak cezanın uygulanması memurun aylığından kesme şeklinde olacaktır. Memur hakkında bu şekilde uygulanan aylıktan kesme cezası, ilgilinin yukarıda sayılan görevlere atanmasına engel olmayacaktır.

Öte yandan, işlediği bir fiil sebebiyle aylıktan kesme cezası alan (uygulanan ceza değil) ve geçmiş çalışmaları olumlu olan memur hakkında, söz konusu ceza kınama cezası şeklinde uygulanabilir. Memur hakkında bu şekilde kınama cezası uygulanmış olsa bile, memurun işlediği fiilin gerektirdiği cezanın aylıktan kesme olması nedeniyle, bu cezayı alan memur yukarıda sayılan görevlere (il müdürü dahil) 5 yıl süreyle atanamayacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.