logo yeni

MEMURUN BAŞKA KURUMA NAKLEN ATANMASINDA SÜRE VE SAYI SINIRLAMASI VAR MIDIR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

personel 7Devlet memurlarının, görev yapmakta oldukları kurumlardan naklen başka bir kamu kurum veya kuruluşuna geçmeleri mümkündür.

“Kurumlararası naklen atama” olarak bilinen husus, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda “Memurların bir kurumdan diğerine nakilleri” başlığıyla düzenlenmiştir.

Kanundaki düzenlemeye göre; kamu kurumlarının birinden diğerine memurun nakli, kurumların muvafakatıyla ve memurun kazanılmış hak derecesiyle ya da 68 inci maddedeki esaslar (torba kadro) çerçevesinde derece yükselmesi yapmak suretiyle, bulunulan sınıftaki veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftaki bir kadroya nakil şeklinde olabilmektedir.

Bu yazımızda aday memurların naklen atanması konusuna değinilmeyecektir. Aday memurların naklen atanmasına ilişkin ayrıntılar için tıklayınız …

Kurumlararası naklen atama süreci

Başka bir kuruma Devlet memuru statüsünde naklen atanmak isteyen memur;

-Geçmek istediği kuruma doğrudan yazılı başvuruda bulunarak naklen geçme talebini iletebileceği gibi, bir şekilde kurum yetkililerine ulaşıp naklen geçiş konusunda söz aldıktan sonra yazılı olarak da talepte bulunabilir. Öte yandan, naklen atanmanın bir sınav sonucuna göre mümkün olduğu durumlarda, memurun söz konusu sınava giriş olması gerekecektir. Ancak, naklen atanma taleplerinin kurumlar tarafından uygun görülmesi zorunluluğu da bulunmamaktadır.

-Naklen atanma talebi uygun görülen veya sınav sonuçlarına göre naklen atanma hakkı elde edenlerle ilgili olarak, atamayı yapacak olan kurum tarafından memurun görev yaptığı kurumdan muvafakat talebinde bulunulur. Muvafakat verilmesi durumunda, naklen atamayı yapacak olan kurum gerekli diğer işlemleri tamamladıktan sonra naklen atamayı yapar. Muvafakat verilmiş olması, naklen atamanın mutlaka yapılacağı anlamına da gelmez.

Naklen atamada sayı şartı

Devlet memurları, kurumlararası naklen atama yoluyla memuriyetleri boyunca sayısız defa kurum değiştirebilirler.

Bu nedenle, naklen atamalarda ilgili memurun daha önce kaç defa kurum değiştirdiğine bakılmaz. Ancak, atama konusunda takdir yetkisine sahip olan kurum, ilgili memurun kurum değiştirme sıklığını da göz önünde bulundurmak suretiyle naklen atama konusunda kararını verebilir.

Naklen atamalarda süre şartı

Naklen atamalarda, daha önce yapılmış olan naklen atama işleminin üzerinden belli bir sürenin geçmiş olup olmadığına da bakılmaz.

Memur, naklen atandığı kurumda göreve başladığı gün bile başka bir kuruma naklen geçebilir. Ancak, atama konusunda takdir yetkisine sahip olan kurum, ilgili memurun daha öne naklen atanma durumlarını da göz önünde bulundurmak suretiyle naklen atama konusunda kararını verebilir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.