logo yeni

calisanlar2 copy

ASİLDE ARANAN ŞARTLARA SAHİP OLMA KURALI NE ANLAMA GELİYOR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

sefBir kadroya asaleten atanabilmek için gerekli nitelikleri taşıyan Devlet memurlarının, o kadroya ait görevi vekâleten yürütmek üzere görevlendirilmeleri de söz konusudur.

Kurumlara ait Devlet memuru kadrolarına asaleten atama yapılması asıl kural olmakla birlikte, bir kadroya ilişkin görevin asilde aranan şartlara sahip kişilere vekaleten gördürülmesi de 657 sayılı Kanun hükümlerine göre mümkündür.

Ancak, vekâlet görevi verilecek olanların, asilde aranan şartları taşımadan görevlendirildikleri durumlarda, bu görevlendirmeden dolayı mali haklardan yararlanması mümkün olamamaktadır.

Vekaleten görevlendirme

Kamu kurum ve kuruluşlarında boş olan ya da çeşitli sebeplerle geçici ayrılmalar sebebiyle boşalan kadrolar ait görevler, kurum içindeki ya da başka kurumlardaki Devlet memurlarına vekâleten gördürülebilmektedir.

Geçici olarak boşalmış ya da boş olan kadrolara usulüne uygun şekilde vekaleten atanan Devlet memurları, vekalet ettikleri görevden dolayı; aylık, ek ödeme, zam ve tazminat gibi unsurlardan birine veya birkaçına bazı şekillerde hak kazanabilmektedirler.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, boş olan veya geçici olarak boşalan kadrolara vekaleten atama yapılmasına imkan tanırken; 657 sayılı Kanun, 375 sayılı KHK ve Yan Ödeme Kararnamesi vekalet nedeniyle ödeme yapılabilmesini, vekilin asilde aranan şartları taşıması şartına bağlamıştır.

Bu düzenlemelerden, asilde aranan şartlara sahip olmadan bir görevi yürütmek üzere görevlendirilenlere, bu görev için öngörülen; aylık, ek gösterge aylığı, ek ödeme ile zam ve tazminatların ödenemeyeceği anlaşılmaktadır.

Asilde aranan şartlara sahip olmak

Vekaleten görevlendirilenlere, bu görevlendirme nedeniyle yapılabilecek ödemelerden söz edilirken, aranan şartlar arasında;  

-657 sayılı Kanunda; vekalet aylığı ödenebilmesi için, “vekilin asilde aranan şartları taşıması” gerektiği,

-375 sayılı KHK’da; ek ödeme farkının ödenebilmesi için “vekalet eden personelin asaleten atanmada aranan tüm şartları (asaleten atanmada sınav şartı aranılan kadrolar için bu sınavlara girebilme hakkının elde edilmiş olması dahil) taşıması” gerektiği,

-Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararnamede; zam ve tazminat farkının ödenebilmesi için “vekillerin, genel ve ilgili özel mevzuatı uyarınca asaleten atanmada aranan tüm şartları (asaleten atanmada sınav şartı aranılan kadro veya görevler için bu sınavlara girebilme hakkının elde edilmiş olması dahil) bir arada taşımaları” gerektiği

hususlarına da yer verilmiştir.

Bu hükümlere göre, kamu kurum ve kuruluşlarına ait Devlet memuru kadrolarına vekaleten görevlendirilecek olanların, asilde aranan şartlara sahip olması gerekmektedir.

Vekaleten atanacak kişinin, aynı kadroya asaleten atanabilmek için aranan;

-Hizmet süresi,

-Eğitim süresi ve bölüm,

-Kurumda belli bir süre çalışma,

-Belli görevlerde ve belli bir süre çalışma

gibi şartları taşıması gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.