logo yeni

MEMURLAR, GÖREVE BAŞLAMA KONUSUNDA HANGİ SÜRELERE UYMALIDIR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

memurlarDevlet memuriyetine ilk defa veya yeniden atananlar ile kurum içi ya da ya da kurumlararası naklen atananların veya geçici bir süre için görevden ayrılıp yeniden görevlerine başlayacak olanların uymaları gereken bazı süre kuralları vardır.

Süresi içerisinde görevlerine başlamayanlar hakkında, atama iptali veya çekilmiş sayılma gibi uygulamalara gidilebilmektedir.

Görev başlama konusunda belirlenen süre kuralları, ilgililerin göreve başlama sebeplerine göre farklıdır. Buna göre;

İlk defa veya yeniden atamada

Aynı yerdeki bir göreve ilk defa veya yeniden atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü izleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar.

Başka yerdeki bir göreve ilk defa veya yeniden atananlar, atama emrinin kendilerine tebliğ gününden sonraki gün birinci gün sayılmak suretiyle, 15 gün içinde o yere hareket ederek belli yol süresini (o yere mutat taşıt araçlarıyla gidilebilecek süreyi) izleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar.

İlk defa veya yeniden Devlet memuriyetine atananlardan, belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın yukarıda belirtilen süreler içinde göreve başlamayanların atamaları iptal edilir.

Öte yandan, belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler nedeniyle göreve başlayamayanların göreve başlayamama halinin 2 ayı aşması durumunda, atama işlemi atamaya yetkili makamlarca iptal edilir.

Kurum içi veya kurumlararası naklen atamada

Aynı yerdeki bir göreve kurum içi veya kurumlararası naklen atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü izleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar.

Başka yerdeki bir göreve kurum içi veya kurumlararası naklen atananlar, atama emrinin kendilerine tebliğ gününden sonraki gün birinci gün sayılmak suretiyle, 15 gün içinde o yere hareket ederek belli yol süresini (o yere mutat taşıt araçlarıyla gidilebilecek süreyi) izleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar.

Başka yerdeki görevlere atananlardan, süresi içinde hareket ederek belli yol süresi sonunda yeni görevlerine başlamayanlara, eski görevlerinden ayrılış ve yeni görevlerine başlayış tarihleri arasında aylık verilmemek şartı ile 10 günlük bir süre daha verilebilir.

Memurun izinli veya raporlu olması atama konusunda kendilerine yapılacak tebligata engel olmamakla birlikte, göreve başlama süreleri izin ve raporun bitimi tarihinde başlar.

Aylıksız izin kullananların göreve başlaması süresi

Çeşitli sebeplerle aylıksız izin kullanan memurlar, izin süresinin bitimini izleyen gün görevlerine dönmek zorundadırlar. Öte yandan, aylıksız izin süresinin bitiminden önce, aylıksız izin almaya gerekçe olan mazeretin aylıksız izin süresinin bitiminden önce ortadan kalkması durumunda, memurun 10 gün içinde görevine dönmesi gerekecektir.

Askerlik hizmeti nedeniyle aylıksız izinli sayılan Devlet memurlarının, askerlik görevi sonrası memuriyete dönmek istemeleri halinde, terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde kurumlarına müracaat etmeleri gerekecektir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.