logo yeni

YETKİSİZ GÖREVLENDİRME İŞLEMİ İPTAL EDİLDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adalet3Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası(EĞİTBİLSEN) üyesi olan ve kaloriferci olarak görev yapan bir personelin, bir personelin bir lisede görevlendirilmesine ilişkin Kaymakamlık işlemi mahkeme tarafından iptal edildi.

Olayda davacı, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde kaloriferci olarak görev yapmakta iken, Kaymakam oluru ile İzmit Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine görevlendirilmesi üzerine yapılan görevlendirme işleminin iptali istemiyle mahkemeye başvurmuştu.

Kocaeli 1. İdare Mahkeme görevlendirme işlemini iptal ederken karara gerekçe olarak aşağıdaki ifadelere yer verildi:

“görevlendirme işleminin 5442 sayılı Kanunun 8/c maddesi uyarınca yapıldığı belirtilmiş olup, yukarıda yer verilen 5442 sayılı Kanun hükümlerince illerde yapılacak görevlendirmelerin Valinin yetki ve görevinde olduğu ve Valinin bu yetkisinin de Kaymakam tarafından kullanılacağına ilişkin Kanun'da herhangi bir hüküm bulunmadığı gibi yine aynı Kanun'un Kaymakamın görev ve yetkilerinin belirtildiği 32. maddesinde de il içi atama ve görevlendirmelerin Kaymakamın yetkisinde olduğuna ilişkin bir husus bulunmamaktadır.

Bu durumda, İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde kaloriferci olarak görev yapan davacının İzmit Kanuni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine görevlendirilmesine ilişkin işlemin bu konuda yetkili olmayan Kaymakamlık makamı tarafından tesis edildiği görüldüğünden hukuka uygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.”

Mahkeme kararı

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.