logo yeni

AYLIK DERECESİ 6 OLAN MEMUR, DERECESİ 8 OLAN KADROYA NASIL ATANIR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

memur 2Devlet memurlarının, kazanılmış hak aylık derecelerinden daha geride kalan derecelerdeki kadrolara atanması, bazı şartlara uyulması kaydıyla mümkün olabilmektedir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, memurların kazanılmış hak aylık derelerinin altındaki derecelere ait kadrolara atanmalarını uygun görmez iken, bazı şatların varlığı halinde bu şekilde atamanın yapılmasını da mümkün kılmaktadır.

Alt bir dereceye atanma

Devlet memurlarının, kazanılmış hak aylık derecelerinden daha gerideki bir dereceye ait kadroya atanması, genellikle memurların kurum içi veya kurumlar arası naklen atanmalarında söz konusu olabilir.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre; hiç bir memur, derecesinin altındaki bir derecenin görevinde çalıştırılamaz ve bir memurun kazanılmış hak derecesinin altındaki dereceye atanabilmesi, atanacağı kadro derecesi ile kazanılmış hak derecesi arasındaki farkın en çok 3 olması ve atanma konusunda memurların isteğinin bulunma hakinde mümkündür.

Bu düzenlemeye göre, kazanılmış hak aylık seviyesi 6/2 olan bir memur, kabul etmesi halinde 8 inci dereceli bir kadroya (9 uncu dereceye de atanabilir) atanabilir. Ancak, memur kabul etse bile, kazanılmış hak aylık seviyesinden 3 dereceden daha alt derecedeki bir kadroya atama yapılanmaz.

Alt derecelere atanan memurların hakları

Kazanılmış hak aylık derecesinin altındaki (en çok 3 derece) derecedeki bir göreve atanan memur, atandığı derecede kazanılmış hak aylık kademesine isabet eden gösterge aylığını alır. Örneğin kazanılmış hak aylık seviyesi 6/2 olan memur 8 inci derece bir kadroya atandığında, aylık göstergesi 8 inci derece kadroda 6/2’ye denk gelen gösterge esas alınarak maaşı hesaplanacaktır.

Aylık maaşın diğer unsurları ise; kadro derecesi esas alınarak yapılan ödemeler bakımından memurun atanmış olduğu kadro derecesi, kazanılmış hak aylık derecesi esas alınarak yapılan ödemeler bakımından ise memurun kazanılmış hak aylık derecesi esas alınarak hesaplanır.

Kazanılmış hak aylık derecesinin altındaki bir kadro derecesine atanan memurun, eski derecesindeki bir göreve atanması herhangi bir süre şartına bağlı değildir. Eski dereceye her zaman atama yapılabilir.

Bu şekilde atanan memurların, atandıkları derecelerde geçirdikleri sürelerin emeklilik bakımından kazanılmış hak aylık derecelerinde değerlendirilebilmesi, emekli kesenek ve yatırmaları gerekecektir.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.