logo yeni

10 YILLIK GÖREVDEN ALMA DAVASI SONUÇLANDI

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adalet3Giresun eski İl Milli Eğitim Müdürünü görevden aldıktan sonra,  göreve dönme yönündeki yargı kararını uygulamadığı gerekçesiyle, eski Bakan ve bürokratların 5 bin TL tazminat ödemesine hükmedildi.

Eski il Milli Eğitim Müdürü Halit Azizoğlu tarafından yargıdan alınan göreve dönme kararını uygulamayan eski Bakan Hüseyin Çelik ve bürokratlar hakkındaki tazminat davası 10 yıldan sonra sonuçlandı. Dava sonucunda, eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve bürokratların 5 bin TL tazminat ödemesine karar verildi.

Azizoğlu, 2004’te Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı’na uzman olarak atanmış, görevden almanın iptali için dava açmış ve mahkeme de iptal kararı vermişti. Ancak mahkeme kararına rağmen Azizoğlu, görevine tekrar atanamadı. Bunun üzerine, yargı kararını uygulamadığı gerekçesiyle dönemin Milli Eğitim Bakanı, Bakanlık Müsteşarı, Personel Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı hakkında Ankara 22. Asliye Hukuk Mahkemesinde tazminat davası açtı. Mahkeme, davayı reddetti.

Yargıtay tazminat ödenmesi yolunda kararı bozarken, mahkeme, ilk kararında direnince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’na gitti. Genel Kurul, tazminat ödenmesine karar verdi. Dosyayı yeniden ele alan mahkeme Çelik ve bürokratların 5 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti. 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.