logo yeni

TORBA KADROYA ATANMADA MEMURİYET DIŞI HİZMETLER NE KADAR ÖNEMLİ?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

memur 2Devlet memurlarının, memuriyete girmeden önce veya memuriyetten ayrı kaldıkları dönemlerde yapmış oldukları çalışma sürelerinin bazıları, torba kadrolara atanmada önem taşıyabilmektedir.

Torba kadro olarak da bilinen düzenleme, bazı hizmet sınıflarındaki ilk dört dereceli kadrolara derece yükselmesindeki süre şartı aranmadan atanma imkanı veriyor. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68/B maddesinde yer alan bu düzenlemeye göre, bazı şartların varlığı halinde kurumların takdiriyle üst derece kadrolara atama yapılabiliyor. Aranan şartlar arasında hizmet süresi de yer alıyor.

Torba kadrolara atanmada, memuriyet hizmeti dışında kamuda çeşitli statülerde geçen hizmet süreleri ile kamu dışında geçen hizmet süreleri de dikkate alınabilmektedir.

Torba kadrolara kimler atanabilir?

Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı dışındaki hizmet sınıflarına ait unvanların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerde kadroları torba kadro kapsamındadır. Ayrıca, Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil unvanlara ait kadro derecelerinin genellikle ilk dört derecelerde olmaması nedeniyle, YHS kapsamında torba kadrodan söz edilemeyeceğini de söyleyebiliriz.

Öte yandan, torba kadroya atanacak olan Devlet memurlarının; yükseköğrenim görmüş olmaları ve atanacakları kadronun derece ve ek göstergesi itibariyle gerekli olan hizmet süresi şartını taşımaları gerkiyor.

Hizmet süresi şartı ve memuriyet dışı hizmetlerin önemi

-Ek göstergesi 5300 ve daha fazla olan 1 inci dereceli torba kadroya atanacak lisans mezunu memurun en az 12 yıl, önlisans mezunu memurun en az 14 yıl hizmeti bulunmalıdır.

-Ek göstergesi 5300’den daha az olan 1 veya 2 nci dereceli torba kadroya atanacak lisans mezunu memurun en az 10 yıl, önlisans mezunu memurun ise en az 12 yıl hizmeti bulunmalıdır.

-3 ve 4 üncü dereceli torba kadroya atanacak lisans mezunu memurun en az 8 yıl, önlisans mezunu memurun ise en az 10 yıl hizmeti bulunmalıdır.

Bu hizmet süreleri hesaplanırken;

-Kamu kurum ve kuruluşlarında, yükseköğrenim gördükten önce veya sonra memuriyet dışındaki statülerde geçirilen hizmet sürelerinin tamamı hesaplamaya dahil edilir.

-Başbakanlık ve bakanlıkların bağlı ve ilgili kuruluşlarının müsteşar ve müsteşar yardımcıları ile en üst yönetici konumundaki genel müdür ve başkan kadrolarına atanacakların, yükseköğrenim gördükten sonra kamu kurumları dışında geçirdikleri hizmet sürelerinin tamamı hesaplamaya dahil edilir.

-Diğer torba kadrolara atanacakların, yükseköğrenim gördükten sonra kamu kurumları dışında geçirdikleri hizmet sürelerinin ¾’ü tamamı hesaplamaya dahil edilir. Ancak, bu hizmet süresinin 3/4’ü 6 yılı aşıyorsa, aşan süreler torba kadroya atamada dikkate alınmaz.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.