logo yeni

CAN GÜVENLİĞİ OLMAYAN ÖĞRETMENİN NAKLEN TAYİNİ NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ogretmen11Atamaları zorunlu yer değiştirme kapsamında yapılan öğretmenlerin, atandıkları yerde zorunlu çalışma süresini tamamlamadan başka yere atanmaları veya zorunlu çalışma süreleri dolmasına rağmen görev yaptıkları yerde kalmaya devam etmeleri, bazı mazeretlerinin varlığı halinde mümkün olabilmektedir.

Öğretmenlerin başka bir yere naklen atanmasına veya bulundukları yerde görev sürelerinin uzatılmasına imkan veren mazeret halleri arasında, can güvenliği mazereti de bulunmaktadır.

Can güvenliği mazeretlerine bağlı olarak öğretmenlerin yer değiştirmesi veya bulundukları yerde kalmaya devam etmeleri, Devlet Memurları Kanunu ile Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümleri çerçevesinde mümkün olmaktadır.

Can güvenliğine istinaden yer değiştirme

Bulunduğu yerde veya zorunlu olarak atanacağı yerde görev yapması; kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birinin can güvenliğini tehdit altında bırakacak olan öğretmen, can güvenliği mazeretine dayanarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Öte yandan, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında hakkında koruyucu tedbir kararı verilmiş olan öğretmen de, can güvenliği mazeretiyle yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Can güvenliği mazeretiyle başka yere naklen atanmak isteyen öğretmen, aynı bölgedeki başka bir hizmet alanına; görev yaptığı hizmet bölgesinde ihtiyaç bulunmaması durumunda ise diğer hizmet bölgelerine atanabilir.

Bu şekilde atam yapılırken, öğretmenlerin atanmasına ilişkin dönemler beklenmez.

Can güvenliği mazeretinin belgelendirilmesi

Bir öğretmenin, can güvenliği mazeretiyle başka yere tayin talebinde bulunulabilmesi için; öğretmenin bulunduğu yerde kalmasının kendisinin, eşinin veya bakmakla yükümlü olduğu çocuklarından birinin can güvenliğini tehdit altında bırakacağının belgelendirilmesi gerekir.

Can güvenliği mazeretinin belgelendirilmesi, adli veya mülki idare makamlarından alınacak belgeyle olur.

Ayrıca, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hükümlerine istinaden öğretmenin yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için, söz konusu Kanun uyarınca öğretmen hakkında adli makamlarca işyeri değişikliğine ilişkin koruyucu tedbir kararı verilmiş olması gerekir.

Sitemizden yapılan alıntılara "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi gereklidir.

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.