logo yeni

İSMAİL KONCUK, MÜDÜR YARDIMCILIĞINA İLİŞKİN DEĞİŞİKLİĞİ ELEŞTİRDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

ismail koncukTürkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, sosyal medya hesabından  Milli Eğitim Bakanlığı’nın müdür yardımcılığı sınavı öncesinde yönetmelikte yapılan değişikliği sert bir dille eleştirdi.

"Tamamının görev süresi uzatılsaydı itirazımız olmazdı"

Koncuk MEB'in müdür yardımcılığı sınavı öncesinde yönetmelik değişikliğine gitmesinin etik olmadığını belirterek, “Burada en büyük problem 4 yılını doldurmuş olanların görev süresinin 4 yıl daha uzatılması değildir, bu uzatma yetkisinin okul müdürünün inhasına bağlanmasıdır. Şuan 4 yılını doldurmuş olanlar zaten 2011 yılında yapılan sınav sonucu müdür yardımcısı olmuş kişilerdir. Yapılan yönetmelik değişikliği ile 'tamamının görev süresi 4 yıl daha uzatılmıştır' denilseydi, hiç bir itirazımız olmazdı, biz sendika olarak sürenin 4 yıl olmasına, her dört yılda bir insanların sınav kazanmak zorunda bırakılmasına karşı olduğumuzu açıklamış, yönetmeliğin bu yönüne de dava açmıştık.” dedi.

"+8 puan eşitliği bozar"

İsmail Koncuk bu yönetmelik değişikliğinin, yazılı sınavdan sonra yapılabileceğini ve yazılı sınavla atananların görev süresinin 8 yıl olarak açıklanabileceğini vurgulayarak, “Ayrıca, kurucu müdürlere ve kendi okulunu seçme şartıyla okul müdürlerine (+5 puan yerine), +8 puanı verilecek, şeklinde bir düzenleme yapılması da kabul edilemez. Bu yüksek bir puandır ve eşitliği bozacak bir düzenlemedir.” ifadelerini kullandı.

Türk Eğitim-Sen üyeleri sınava girecektir

MEB tarafından yapılan bu düzenlemelerin tesadüfen yapılmış değişiklikler olmadığını savunan Koncuk, “Bu değişikliğe imza atanlar, MEB'de yaşanan kavganın, ayrımcılığın devamından yana tavır koymuştur. Tüm bunlara rağmen, Türk Eğitim Sen üyeleri yapılacak olan yazılı sınava girecektir. Biz biliyoruz ki, hem yandaş, sarı paralel sendika, hem de bu gayri ahlaki düzenlemeyi yapan zevat Türk Eğitim-Sen üyeleri aman bu sınava girmesin, onların motivasyonlarını bozalım, diye düşünmekte ve bunu çok istemektedirler. Yapılan bu düzenlemeler, bu rahatsızlıklarını gün yüzüne çıkarmıştır. Bu düzenlemeyi yapanlar, eminim ki, bu yazılı sınavı tek şart olarak yaptıkları, düzenlemeden de çok pişmandırlar. Bunlar şundan emin olsunlar, adam gibi sınav yaparsanız, Türk Eğitim-Sen üyeleri bu sınavlara girer ve kazanırlar. Yok torpille, yönetici atayacağız derseniz, bu ahlaksızlığa karşı da her türlü mücadelemizi sonuna kadar yapar, gider aslanlar gibi öğretmenlik yaparız, ancak emin olun, meydanı da bu yalaka sözde yönetici taifesine bırakmayız.” dedi.

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.