logo yeni

EĞİTİM MAZERETİ DİKKATE ALINMADAN YAPILAN TAYİNİN YÜRÜTMESİ DURDURULDU

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adalet5Adana 3. İdare Mahkemesi hakkında soruşturma açılarak kınama cezası ile tecziye edilen, daha sonra Adana Yüreğir İlçesindeki görev yerinden Feke İlçesine tayin edilerek ikinci kez cezalandırılan Din-Bir-Sen üyesi bir personelin tayin işleminin yürütmesini durdurdu.

Olayda, imam hatip olarak görev yapmakta olan Din-Bir-Sen üyesi davacının, mazerete dayalı tayin talebinin reddine ilişkin Adana Valiliği İl Müftülüğü işleminin; hakkında yapılan soruşturma neticesinde kınama cezası ile cezalandırıldığı ve Adana İli Yüreğir İlçesindeki görev yerinden Feke İlçesine gönderilerek tekrar cezalandırıldığı, Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 4. sınıf öğrencisi olduğundan Adana İline 122 km uzaklıkta bulunan Feke İlçesinde görev yaparken aynı zamanda derslerine devam edebilmesinin imkansız hale geldiği öne sürülerek yürütmenin durdurulması ve iptali istenilmişti.

Adana 3. İdare Mahkemesi kararında şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın Eğitim ve öğrenim hakkı ve ödevi başlıklı 42. maddesinde ‘Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz.’ hükmüne yer verilmiştir.

Öte yandan, davacının Adana ili Feke ilçesinde görev yapmaya devam etmesi halinde, Çukurova Üniversitesi, İlahiyat Fakültesinde devam eden eğitimi sekteye uğrayacağından, telafisi güç ve olanaksız zararların ortaya çıkacağı açıktır.”

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Din-Bir-Sen Genel Başkanı Yusuf Özdemir, "Hiçbir üyemizi yalnız bırakmadık. Haklı olan üyelerimize hukuki desteği her zaman sağlıyoruz. İdarenin yapmış olduğu eylemin hukuksuz olması ve mağduriyete neden olması halinde Din-Bir-Sen olarak üyelerimizin her zaman yanındayız. Bu dava, tayin için ileri sürülen gerekçe dikkate alındığında çok önemlidir. Diyanet camiasında görev yapan kardeşlerimiz artık bu gerekçelerle haksız ve hukuksuz yere tayin edilemeyecek," diyerek, hayırlı olsun, temennisinde bulundu.

Mahkeme kararı

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.