logo yeni

GÖREVDEN ALINAN VE MAHKEMEYİ KAZANAN OKUL MÜDÜRLERİ HAKKINDA GÖRÜŞ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

mudurMilli Eğitim Bakanlığı hukuk müşavirliğinin yazısı görev süresi uzatılmayan müdürlerden açtıkları davayı kazananlar için umut oldu. 

Hukuk Müşavirliğinin yazısında özetle, idari yargı yerlerince verilen iptal kararlarının, iptal edilen işleme bağlı olarak tesis edilen diğer işlemlerin yapıldıkları tarihten geçerli olarak ortadan kaldırılması, iptal edilen idari işlemin tesisinden önceki hukuki durumun devamının sağlanması gerektiği, idarenin fiili ve hukuki imkansızlık halleri dışında iptal edilen işlem nedeniyle oluşan hukuka aykırılığı gidermek için işlem veya işlemler tesis etmek zorunda olduğu, somut olayda “müdür” görevi mevcut olduğundan ve idare tarafından müdür görevlendirmeleri de yapıldığından herhangi bir hukuki ve fiili imkansızlıktan söz edilemeyeceği, iptal edilen hukuki işlem hukuka uygun yapılmış olsa idi kişilerin statüsü ne olacak idiyse aynı sonucu doğuracak işlemin tesis edilmesinin hukuka uygun olacağı ifade edildi.

Yazıda yer verildiği gibi müdür olarak görev yapmakta iken Müdürlük görev süresinin uzatılması için yapılan değerlendirme sonucunda başarısız sayılma işleminin ve bu sebeple Müdür olarak görev yaptığı okulda görev süresinin uzatılmaması işleminin iptali talebiyle dava açarak, yürütmeyi durdurma/iptal kararı alanların, göreve başlatılmaları umudu arttı. Bakanlığın bu konuda nasıl işlem yapacağı merakla bekleniyor.

İlgili yazı 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.