logo yeni

MAHKEME 5 YILLIK NAKİL YASAĞININ MAZERET TAYİNLERİNDE GEÇERL OLMAYACAĞINA KARAR VERDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

adalet3Sivas Cumhuriyet üniversitesinde görev yapan Türk Sağlık-Sen üyesi hemşirenin askeri personel olan eşinin tayini çıkması üzerine talep ettiği muvafakatın verilmemesi nedeniyle açılan davada mahkeme, 5 yıl nakil yasağının geçerli olmayacağı kararı verdi.

Üniversite Hastanesi sözleşmeli iken kadroya geçen hemşirenin, 6495 Sayılıyı yasanın 9. maddesine göre 5 yıl süreyle başka kurum ve kuruluşlara naklinin yapılamayacağı ve 5 yıl nakil yasağının emredici bir hüküm olması nedeniyle davanın reddedilmesini talep etti.

Sivas İdare Mahkemesi ise verdiği kararda söz konusu kanun maddesinin kişilerin atama durumunu düzenlediğini belirterek “ uyuşmazlık konusu olayda davalı idarece kanun hükmü gösterilerek muvafakat verilmemiş ise de mazeret durumundan söz edilmediği için mazeret durumunda yukarıdaki metni aktarılan hüküm uyarınca 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun uygulanacağı kuralına yer verilmiştir' denildi.

5 yıl nakil yasağının mazeret tayinlerinde uygulanamayacağına hükmedilerek aile birliğinin sağlanması için davacı hemşirenin Kamu Hastaneleri Kurumuna atanması amacıyla muvafakat verilmesi gerekirken aksi yönde tesis edilen işlemin hukuka uygun bulunmadığına karar verildi.

5 yıl nakil yasağının mağduriyete neden olduğuna dikkat çeken Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “ Kadroya geçen sözleşmelilere 5 yıl nakil yasağı uygulanması hem insani değildi. Hem de hukuka ve hakkaniyete aykırıydı. Nitekim Mahkemede eş durumu tayininde bunun uygulanamayacağına hükmederek aileleri ayıran bu nakil yasağının yanlışlığını tescil etmiştir. 2013 yılında yürürlüğe giren bu yasak umarız tümden kaldırılır ve mağduriyetler sona erer' dedi.

Mahkeme kararı:

nakil yasak 1nakil yasak 2

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.