logo yeni

SÖZLEŞMELİLER YOĞURDU ÜFLEYEREK YİYOR

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

Belediyelerde çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesine dair çıkan haberler sözleşmeli personeli yeniden umutlandırdı. Ancak aynı sözün daha önce verilip tutulmaması sebebiyle sözleşmeliler ciddi bir girişim bekliyorlar. Yaklaşık bir sene öncesinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi konusunda çalışma yapıldığını bildirmiş ancak sözleşmelilerin umutlu bekleyiş hüsrana dönüşmüştü. 

İşte Faruk ÇELİK' in 1 sene önceki açıklaması ile ilgili TRT' nin haberi:

"Katıldığı bir televizyon programında gündemi değerlendiren Bakan Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belediyelerdeki sözleşmelilerle ilgili çalışma yapması için kendisine talimat verdiğini söyledi.

Çelik, “Sayın başbakanımızın bu konuyla ilgili çalışma yapmam gerektiğiyle ilgili bir talimat oldu. Şu an o konuyla ilgili çalışmalar yapıyorum. Çalışma bittikten sonra sayın başbakana arz edeceğiz. Çünkü bu konuyla ilgili nihai değerlendirme kendisinin. Başbakanın sözleşmelilere söz verdiğine dair beyanlarda bulunduğunu söyleyenler var. Ben kendisiyle bu boyutlarda konuşmadım ama bu konularla ilgili özellikle yerel yönetimlerde çalışan sözleşmelilerle ilgili bir çalışma yapmam gerektiğini bildirdi” diye konuştu."

Kaynak http://www.trthaber.com/haber/ekonomi/sozlesmelilere-kadro-mujdesi-25796.html

Memurunyeri.com olarak bu konuda, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi gibi bir ihtiyaç olduğuna göre, hem 2005 yılında çıkarılan Belediye Kanununda yer alan 49 uncu maddenin hem de sözleşmeli personel istihdamını yaygınlaştıran diğer kanun maddelerinin sınırlandırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu hüküm ile bir yandan devamlı olarak sözleşmeli istihdam yaratıp, sonra da bu personeli sizi kadroya geçireceğiz haberleriyle umutlandırmanın bir anlamı yoktur. Bu konuda samimiyetle hareket edecek bir hükümetin öncelikle yapması gereken şey sözleşmeli istihdamı yaygınlaştıran bu hükümlerin değiştirilmesi yönünde adım atmaktır.  

logokucuk

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.