logo yeni

POLİSİN TERFİSİNDE PİRAMİT SİSTEMİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

polis ozel harekatPolis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak, Güvenlik Yasası’yla birlikte polislikte otomatik terfi sisteminin değiştiğini söyledi. Çolak, “Komiser yardımcısı başlayanlar birinci sınıf emn. md. çıkıyordu. Artık bu yok. Piramit sistemi işleyecek” dedi.

Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak, Ankara ve Paris saldırıları ile suçların şeklinin değiştiğini, yeni eylem türlerinin ortaya çıktığını belirtti. Çolak, “Yeni boyutlar kazanan tehdide göre eğitim modelleri geliştirmemiz gerekiyor. Operasyonel yönü geliştirilmiş polise ihtiyaç var” dedi. Şiddet ve terörün küreselleştiğine ve demokratik ülkelerin işbirliği içerisinde hareket etmesi gerektiğine işaret eden Çolak, “Türkiye'deki demokrasinin tam yerleşebilmesinin ayaklarından biri de siyasi istikrarın oturtulmasıdır. Bunun için de bir an evvel sivil anayasanın yazılıp rejimin tam manasıyla belirlenmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Ters piramit düzenine son

Güvenlik Yasası ile birlikte artık memuriyetten komiser yardımcılığına, komiser yardımcılığından komiserliğe olmak üzere her kademede sınav yapıldığını ifade eden Çolak, şunları kaydetti: “Otomatik terfi yok. Komiser yardımcısı girdi mi birinci sınıf olarak çıkıyordu. Artık bu yok. Çünkü piramit oluşturuldu. Yukarıda kadrosal sayılar daraltıldı. 12 bin 500 yüz komiser yardımcısı, 10 bin komiser var. Dolayısıyla 12 bin 500 yüz komiser yardımcısının 10 bini yukarıya çıkacak, 10 bin komiserin de 8 bini başkomiser olacak. Bizdeki piramit terse dönmüştü. Şimdi daha rasyonel işleyen bir yapıya kavuşturmaya çalışıyoruz. Sınavın yanı sıra aynı zamanda kısa süreli de olsa bir eğitim var. İdarecilik eğitimi öngörülüyor. Nitelik sağlayacak.”

KPSS puanı baz alınıyor

Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak, polis teşkilatına bir an evvel taze kan akması gerektiğini belirterek, normalde her yıl 350-400 komiser yardımcısının mezun edildiğini, bu sene bin 100 kişinin mezun olduğunu, önümüzdeki yıl ise 3 bin 700 kişinin mezun olacağını belirtti. Sınav sisteminin değiştiğini ve artık yazılı sınavın yapılmadığını hatırlatan Çolak, “Artık KPSS puanı baz alınıyor. Daha sonra da fiziki yeterlilik sınavı ve mülakat yapılıyor. Batıdaki bütün ülkeler bu sistemi kullanıyor” dedi.

Polis eğitimine yeni sistem

Paralel yapıyla mücadelenin uzun soluklu bir iş olduğunu söyleyen Çolak, “Bu tarz paralel yapıların bir daha polis teşkilatına hakim olmaması için İç Güvenlik Yasası ile polis eğitimine yeni bir sistem getirildi. Demokratik bir yapıya uygun bir polis eğitimine geçtik. Yeni sistem ile birlikte yoğun bir eğitim dönemine başladık. Hızla sivil demokratik değerleri içselleştirmiş amir ve memurlar yetiştirmeye başladık” ifadelerini kullandı. (Kaynak/Yenişafak)

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.