logo yeni

BAĞIMSIZ DİYANET-SEN ATAMALARI DURDURAN GENELGENİN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMASINI İSTEDİ

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

atamaBağımsız Diyanet Sen Genel Başkanı Faruk Çetin, yaptığı basın açıklaması ile 1 Kasım'da yapılacak erken seçim öncesi atamaları durduran 2015/9 sayılı Başbakanlık Genelgesinin yürürlükten kaldırılmasını istedi.

Atama genelgesi mağduriyetlere yol açıyor

Bağımsız Diyanet-Sen Genel Başkanı Faruk Çetin yapmış olduğu basın açıklamasında; "7 Haziran Genel seçimleri sonrasında hükümet kurma çalışmalarından sonuç alınamaması nedeniyle 1 Kasım’da genel seçimlerin tekrar yapılmasına karar verilmiş ve geçici bakanlar kurulu oluşturulmuştu.

Geçici Bakanlar Kurulu oluşturulmasından sonra yayınlanan 2015/9 sayılı Başbakanlık Genelgesinin halen yürürlükte olması nedeniyle mağduriyetlere yol açmaktadır.

Bir çok kurumda olduğu gibi Diyanet İşleri Başkanlığında da nakil ve atama işlemi yapılamaması bir çok din görevlisi Diyanet personelini mağdur etmektedir.

Naklen atama bekleyen binlerce personel kış aylarına girilmesi nedeniyle yapması gereken kış hazırlıklarını yapamamakta, çocuğu okula başlayanlar ailelerinden ayrı yaşamak zorunda kalmakta, son nakil sınavında atanmaya hak kazanıpta ataması yapılmayanlar ise atamasının iptal edilmesi endişesiyle rahat hareket edememektedirler.

Sayın Başbakan'ın 1 Kasım seçimleri öncesi atamaları durduran Genelgeyi yürürlükten kaldırması Diyanet İşleri Başkanlığında oluşan mağduriyetleri ortadan kaldıracaktır." ifadelerini kullandı.

Müktesep ve Nitelik Değerlendirme Formundaki absürt puanlama

Hem nakilleri durduran genelgenin yürürlükten kaldırmasını, hem de cami görevlilerinin naklen atamalarını kangren haline getiren Diyanet İşleri Başkanlığı Nakil ve Sınav yönetmeliğindeki mağduriyet oluşturan maddelerin personelin niteliğine göre düzenlenmesi için gereken talimatın verilmesini isteyen Çetin, "Naklen atamaların serbest olmasıyla birlikte naklen atanmaya hak kazananların mağduriyeti bitecek ancak binlerce camii görevlisinin yönetmelikler nedeniyle mağduriyetleri devam edecektir.

MBSTS'den yüksek puan alan ancak Müktesep ve Nitelik Değerlendirme formundaki absürt puanlama nedeniyle din görevlileri nakil sınavlarına giremeyecek, din hizmeti sunulmasında hizmet aksayacaktır.

Bağımsız Diyanet Sen genel Başkanı Faruk Çetin ; Din görevlilerini ilgilendiren yönetmelik çalışmalarında Diyanet İşleri Başkanlığını katılımcı yöntemlerle sosyal tarafları mevzuat çalışmalarına katmaya, sosyal tarafların da katkı vermeye hazır olmaları gerektiğine inanıyoruz” dedi.

 

 

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.