logo yeni

SEÇİMDEN SONRA MECLİSE DANIŞMAN VE BÜRO GÖREVLİLERİ ALINACAK

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

tbmmTürkiye Büyük Millet Meclisinde görev yapan personelden (danışman, büro görevlisi) bazılarının yerini 1 Kasım 2015 seçimleri sonrası yenileri alacak.

TBMM’de; Başkan danışmanı, siyasi parti grup danışmanı, siyasi parti grubu büro görevlisi, milletvekili danışmanı, milletvekili ikinci danışmanı ve milletvekili ile birlikte ilave personel olarak çalışmakta olan personelden bazıları 1 Kasım seçimleri sonrası yerlerini başkalarına bırakacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde istihdam edilen ve toplam sayıları yaklaşık 2000’i bulan; Başkan danışmanı, siyasi parti grup danışmanı, siyasi parti grubu büro görevlisi, milletvekili danışmanı, milletvekili ikinci danışmanı ve milletvekili ile birlikte çalışan ilave personelin durumu seçim sonuçlarına bağlı olarak değişiyor.

Halen bu unvanlarda görev yapanların sözleşmeleri/görevlendirmeleri, 1 Kasım 2015 seçimleri sonrası TBMM Başkanının seçileceği tarihte kendiliğinden sona erecek ve bu tarih itibariyle yeni görevlendirmeler yapılacak. Daha önce görev yapanların yeniden görevlendirilmesi mümkün olabileceği gibi, bu personelin kısmen ya da tamamen değişmesi de söz konusu olabilir.

TBMM’de görev almaları

TBMM’de Meclis Başkanına danışmanlık yapmak üzere 5 Danışman; her siyasi parti grubunda 10 grup danışmanı, 25 büro görevlisi ve partinin milletvekili sayısının %10’u oranında ilave büro görevlisi; her milletvekili ile beraber 1 danışman, 1 ikinci danışman ve 1 ilave personel çalıştırılabiliyor.

Bu personelin TBMM’de görev yapması, istihdam edilme şekillerine göre farklılık gösteriyor.

*Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu tüzel kişiliklerinin personeli, tüm mali hakları kurumları tarafından ödenmek şartıyla, danışman veya büro görevlisi olabiliyor.

*Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu tüzel kişiliklerinin personeli, kurumlarından aylıksız izinli sayılmak suretiyle danışman veya büro görevlisi olabiliyor.

*İşsiz olan ya da özel sektörde çalışanlar da, görevlendirilecekleri unvan için aranan şartları taşımaları kaydıyla sözleşmeli olarak, danışman (milletvekili ikinci danışmanı hariç) veya büro görevlisi olabiliyor.

Aylık net maaşları

2015 yılı ikinci altı ayına ilişkin belirlemelere göre;

*TBMM Başkan danışmanının aylık net ücreti en az 3.696 TL ve en çok 6100 TL’dir.

*Grup danışmanının aylık net ücreti 5.199 TL.’dir.

*Büro görevlisinin aylık net ücreti 4.478 TL.’dir.

*Milletvekili danışmanının aylık net ücreti 5.109 TL.’dir.

*Milletvekili ikinci danışmanının aylık net ücreti 4.478 TL.’dir.

*Milletvekiline yardımcı ilave personelin aylık net ücreti 3.877 TL.’dir.

Aylık net ücret rakamları; bekar (veya eşi çalışmayan) ve çocuksuz personele göre; %15 gelir vergisi, toplam %14 SGK primi ve damga vergisi kesilmek suretiyle hesaplanmıştır. İlgililer hakkında geçerli olan SGK kesenek oranının/miktarının veya gelir diliminin farklı olması durumunda, belirtilen net ücretler daha düşük olacaktır.

Ayrıca, 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak %6 oranında maaş zammı yapılacaktır.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.