logo yeni

MEMURUN SAĞLIK MAZERETİYLE TAYİNİ NASIL OLUR?

Aktif . Yayınlanma Atama ve Yerdeğiştirme

mutsuz3Tabi oldukları mevzuat çerçevesinde zorunlu olarak yer değiştirmeye tabi tutulan ve atandıkları yerlerde belirli sürelerle görev yapmaları gereken Devlet memurları, çeşitli mazeretlerinden dolayı bu hizmet sürelerini tamamlamadan başka yere tayin isteyebilmektedirler.

Memurun; aile birliği mazereti, can güvenliği mazereti veya sağlık mazereti söz konusu olduğunda, bulunduğu yerdeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlayıp tamamlamadığına bakılmaksızın isteği üzerine başka yere naklen ataması yapılmaktadır. Ancak bu taleplerin uygun görülebilmesi, mazeretlere ilişkin bazı bilgi ve belgelerin varlığı halinde mümkün olabilmektedir.

Bu yazımızda, sadece sağlık mazereti ile tayin isteme durumuna değinilecektir.

Kimlerin sağlık durumu mazeret gösterilebilir?

Memur; kendisinin, eşinin, annesinin, babasının, bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının veya yargı kararıyla vasi tayin edildiği kardeşinin sağlık sorunlarından dolayı tayin isteyebilir.

Hangi hastalıklardan dolayı tayin istenebilir?

Sağlık mazeretiyle tayin istenebilmesi için; mazeret olarak gösterilen rahatsızlığın memurun görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmaması veya görev yerinin memurun ya da kapsamdaki yakınlarının sağlık durumunu tehlikeye düşürmesi/düşürecek olması gerekiyor.

Sağlık mazeretinin belgelendirilmesi nasıl olur?

Memurun kendisinin ya da kapsamdaki yakınlarından birinin (veya birkaçının) mevcut hastalığının memurun görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olamayacağı veya memurun bu görev yerinin ilgililerin sağlığı için tehlike oluşturduğu/oluşturacağı konusunda, herhangi bir eğitim ve araştırma hastanesinin veya üniversite hastanesinin sağlık kurulundan rapor alınması gerekiyor.

Bu yazıya ait tüm haklar Memurunyeri.com'a aittir. "memurunyeri.com" şeklinde aktif link verilmesi kaydıyla içerik kullanılabilir. Link vermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.©

memurunyeri

Bizi Sosyal Medyada Bulun

Sosyal medya sayfalarımıza üye olarak haberlerimize ulaşmak için aşağıdaki ikonları kullanabilirsiniz.

İçerik Koruması

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümleri gereğince, Sitemiz içeriğinin izinsiz olarak kopyalanması, alıntı yapılması yasaktır.